Rei Kawakubo Isamu Noguchi Ödülünü Alan İlk Tasarımcı Olacak.

01 Nisan 2019

Rei Kawakubo'nun, COMME des GARÇONS'a yönelik ¨yenilikçi tasarımları¨ için onurlandırılması hiç de şaşırtıcı değil

Rei Kawakubo; ¨ Ben bir sanatçı, mimar hatta tasarımcı bile değilim. Ben sadece yeni bir şeylerin arayışındayım, daha önce keşfedilmemiş birşeylerin…¨

Her yıl, Isamu Noguchi Ödülü, Noguchi’nin inovasyon ruhunu, küresel bilincini ve Doğu / Batı kültürel değişimine olan bağlılığını paylaşan kişilere veriliyor. Ödülü alan ilk moda tasarımcısı olmasına rağmen, , Rei Kawakubo'nun, COMME des GARÇONS'a yönelik ¨yenilikçi tasarımları¨ için onurlandırılması hiç de şaşırtıcı değil. Koleksiyonları ve Adrian Joffe ile birlikte kurduğu konsept mağazası Dover Street Market'tan da anlaşılabileceği üzere Kawakubo, tasarım, sanat ve modanın ayrı mekanlarda var olduğu fikrine sürekli olarak meydan okuyor.Rei Kawakubo’nun Tokyo’da kurduğu Comme des Garçons markasının ismi ise Fransızca’da erkek gibi anlamına geliyor. Aslında ilk başladığında erkek giyim üzerine çalışmak gibi bir amacı olmayan tasarımcı, sırf tınısı hoşuna gittiği için bu ismi seçmiş. Geçtiğimiz kırk yılın en önemli tasarımcılarından olan Kawakubo, moda eğitimi almamış ancak Tokyo’nun en saygın üniversitelerinden Keio Üniversitesi’nde edebiyat ve felsefe eğitimi görmüş. 

 Bu eğitimin tasarımlarına yansıdığını söylemek yanlış olmaz. Martin Margiela, Ann Demeulemeester gibi birçok sanatçıya ilham kaynağı olan Kawakubo’nun, “Kendinizi nasıl tanımlarsınız?” sorusuna verdiği cevap da ilginç; “Kendimi nasıl tanımlayacağımı bilmiyorum. Ancak ne ben, ne de bir başkası; kimse eşsiz ve özel değil.”
Rei Kawakubo; “Muhafazakar görüş ve otoriteye karşı sürekli mücadele ediyorum. Noguchi’nin 1970’de Osaka Dünya Fuarı’na sunduğu bir tasarımın “çok yeni” olduğu için reddedildiğini hatırlıyorum. Bu hissi çok iyi biliyorum ve bu yüzden giderek daha fazla savaşmaya devam ediyorum.” diyor. Tasarımcı, 2017 yılında Metropolitan Sanat Müzesi'nde sergi açan ve hala hayatta olan iki tasarımcıdan biri oldu. Kawakubo, önümüzdeki Mayıs ayında ise Noguchi Müzesi'nde onurlandırılacak.