Rekortmen kadın astronot Dünya’ya döndü

14 Şubat 2020

Amerikalı astronot Christina Koch 328 günlük uzay misyonunun ardından Kazakistan’a iniş yaptı.


41 yaşındaki Amerikan Uzay Ajansı (NASA) astronotu Cristina Koch neredeyse bir yıl süren uzay misyonunun sonunda iki ekip arkadaşı ile birlikte Dünya’ya geri döndü. 328 gün Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yaparak uzayda en uzun süre kalan kadın astronot olarak tarihe geçen Koch uzay görevi boyunca 5.248 kez yörüngede dolandı ve toplam 223 milyon kilometre yolculuk yaptı.

Koch, inişinden önce Uluslararası Uzay İstasyonu'yla kurulan bağlantıda gazetecilere, gelecek kuşaklara ilham kaynağı olmayı umduğunu söyledi. En çok özlediği duygunun rüzgârın yüzüne vurması olduğunu belirten Koch’a üç gün süren geri dönüş yolculuğunda İtalyan astronot Luca Parmitano ve Rus kozmonot Aleksander Skvortsov eşlik etti.

41 yaşındaki Koch ayrıca ekim ayında, astronot Jessica Meir ile ilk kez tamamı kadınlardan oluşan bir uzay yürüyüşü yaparak tarihe adını yazdırmıştı. 328 gün uzayda geçirerek rekor kıran Koch’tan önceki rekor Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 289 gün kaldıktan sonra 28 Aralık'ta Dünya'ya dönen Amerikalı astronot Peggy Whitson'a aitti. Peggy Whitson, daha önceki uçuşlarıyla birlikte uzayda en fazla kadın rekorunu elinde tutuyor. Whitson uzayda toplam 665 gün, 22 saat, 22 dakika geçirdi.

NASA uzun süredir kadın astronotlara misyonlarında yeterince görev vermediği için eleştiriliyordu. Eğitimlerde de kadın öğrencilerin azlığı dikkat çektiği için NASA 2013 yılında eğitimlerde “yüzde 50 yüzde 50” yaklaşımını benimseyerek eşit sayıda kadın ve erkek astronot adaylarını eğitimlerine dahil etmeye başlamıştı.