Rem Koolhaas’dan Fütürist Gösteri Sanatları Merkezi

17 Ağustos 2022

OMA mimarlık stüdyosu, Mimar Rem Koolhass’ın dokunuşularıyla Tayvan’da fütürist bir gösteri sanatları merkezi tasarladı.

Yapımı 10 yıl süren Taipei Gösteri Sanatları Merkezi, merkezi bir küp etrafında bir araya gelen üç muhteşem tiyatro binasından oluşuyor.


Taipei'de Shilin Gece Pazarı'nın yanında konumlanan 59.000 metrekarelik performans salonu, Ağustos başı şehrin belediye başkanı Ko Wen-je tarafından açıldı.




TPAC (Taipei Gösteri Sanatları Merkezi), OMA tarafından geleneksel tiyatrolara meydan okumak ve daha önce yapılmamış prodüksiyonlara ilham vermek için tasarlandı.


OMA'nın kurucusu ve proje lideri Rem Koolhaas, "Yarışma için Taipei'yi ilk ziyaret ettiğimizde, buranın deney yapma arzusu olan bir şehir olduğunu hissettik" diyor. "Bu bina, bu keşfe bir yanıt niteliğinde. Üç geleneksel tiyatroyu, tiyatro yapımcılarına gösteri ve performans tasarlamaları için tamamen yeni fırsatlar sunacak şekilde bir araya getirdik."




Resmi olarak Metropolitan Mimarlık Ofisi olarak bilinen OMA, 1975 yılında Koolhaas tarafından Elia Zenghelis, Madelon Vriesendorp ve Zoe Zenghelis ile Rotterdam'da kuruldu. Stüdyonun ayrıca New York, Doha, Sidney, Hong Kong, Pekin ve Dubai'de ofisleri bulunuyor.