Rembrandt’ın otoportresi Sotheby’s açık artırmasında satışa çıkıyor

08 Haziran 2020

Sotheby’s müzayede evinde satışa çıkacak en gözde eserlerden biri ise Rembrandt'ın kendi portresi olacak.

En iyi açık artırma evleri, Temmuz ayında yapılacak seçim çerçevesi ihaleleri için önde gelen eserleri açıklamaya başladı. Sotheby’s müzayede evinde satışa çıkacak en gözde eserlerden biri ise Rembrandt'ın kendi portresi olacak. Tablo, müzayede evinin 28 Temmuz'da gerçekleşecek olan kategoriler arası akşam satışına öncülük edecek. Eserin yaklaşık 15 milyon - 20 milyon dolar arasında alıcı bulacağı bekleniyor. 

Boyutları 20.32 x 15.24 cm olan otoportre, 1630'larda sanatçının Amsterdam döneminde yapılmış ve 26 yaşındaki sanatçı üst sınıfa ait kıyafetler içinde beyaz yakalı gömlek ve siyah keçe şapka giymiş olarak tasvir ediyor. Sotheby’s’e göre Rembrandt, Saskia van Uylenburgh ile evlenmeden önce statüsünü yüksek görtermek istemiş ya da ısmarlama çalışmalarına bir örnek olarak üretmiş olabilir. 1632 tarihli eser, santaçının bu tipteki bilinen iki otoportresinden biridir.

Koleksiyonculuk yaklaşımları pandemi nedeniyle değişirken Eski Ustalar kategorisi de değişti. Gordon, “Bu sefer birkaç ay önce, birçok insan muhtemelen Eski Ustaların cesur yeni dijital dünyaya uyum sağlacak son alan olacağı görüşündeydi” dedi. Ancak şimdi, Eski Ustalar kategorisi beklenenden hızlı şekilde arayı kapadı. Online satışlar birkaç ay içinde hızla piyasada hızlı bir yükseliş gösterirken Eski Ustalar kategorisine olan talebin hala yüksek olduğunu ve rekabetçi teklifler gördüğünü belgeledi.