Renault’dan gövdesi uzayıp kısabilen otomobil

13 Mart 2020

Fransız otomobil üreticisinin yeni elektrikli konsept arabası Morphoz kullanıcısının isteklerine göre şekilleniyor, tek dolum ile 400 kilometreden fazla yol yapabiliyor.

Renault, söz konusu sınırları aşan tasarım olunca akla ilk gelen otomobil üreticilerinden fakat yeni elektrikli konsept arabası Morphoz ile kullanıcılarına farklı bir yolculuk deneyimi de vadediyor. Markanın 2025 yılı sonrasına yönelik kişisel ve paylaşılabilir elektrikli otomobil vizyonunu yansıtan Morphoz, hem şehir içinde hem de uzun yolculuklarda yolcularının ihtiyaçlarına karşılık vermek üzere tasarlanmış.Dış tasarımı ile dikkat çeken Renault Morphoz’un en önemli özelliği ise ihtiyaçlara göre kişiselleştirilebilen modüler bir otomobil olması. “Şehir” ve “Yolculuk” olmak üzere iki adet sürüş modu bulunan Morphoz’un gövdesi, yolculuk modunda 20 santimetre daha da uzayarak yolcuların daha rahat bir seyahat deneyimi sağlıyor. Şehir içi kullanım modu için 40 kWh gücünde bir batarya sunan Morphoz, daha uzun mesafeli yolculuklar için 50 kWh'lık ek bir batarya ile yolculuk modunda tam 700 kilometre sürüş menzili vadediyor.


Morphoz’un iç tasarımı yolcuların seyahatleri boyunca eğlenceli zaman geçirmesi üzerine şekillenmiş. Elektrikli aracın yolcu bölmesi, sürücü hariç tüm yolcuların sohbet etmek veya ortak bir aktivite yapmak için yüz yüze bakacak biçimde oturmalarına olanak sağlıyor. Tamamen simetrik ön yolcu koltuğu, arkaya bakacak biçimde tam tur döndürülüyor. Böylece yolcular, yolcu bölmesindeki orta konsolu ve geniş ekranı kullanarak kendilerini evlerinin oturma odasında gibi hissedebiliyor.Her ne kadar Morphoz’un bir sürücü koltuğu ve direksiyonu bulunsa da Renault’un konsept aracı otonom sürüş kabiliyetine de sahip. Otoyol sürüşleri ve trafik sıkışıklığı gibi sürücünün izin verdiği durumlarda otomobil otonom sürüş moduna alınabiliyor ve sürücü direksiyon başından ayrılabiliyor. Renault’tan yapılan açıklamaya göre otomobil önündeki araçla olan mesafeyi ayarlayabiliyor, virajlarda şeridini koruyabiliyor ve yoğun trafikte hareket edebiliyor.