Renk Otoriteleri 2018’in Rengini Belirledi

07 Mart 2018

Pantone’a bakılırsa yeni yılda mavi ve kırmızının birlikteliğini kutlayacağız.

“Umut ve neşe veren bir renk seçmek istedik. Bugünün dünyasının ihtiyacı da tam olarak bu.” - Leatrice Eiseman

Her yıl olduğu gibi her sektöre dağıttığı renk dedektiflerini 2018'in rengini araştırmaya yollayan Pantone, Ultra Violet’te karar kıldı. Mor ve ötesi denince akla gelen lavanta rengine de böylece bir alternatif çıktı. Rengin semiyolojik değerleriyse uzun bir liste çıkarıyor. Pantone’un bu yıl maruz kaldığı o soruyu bir de biz soralım o halde: Neden Ultra Violet?

Pantone Renk Enstitüsü araştırmacılarının vardığı nihai kararın sebepleri kendini her sektörde gösteriyor. Sanat, müzik, sinema gibi yaratıcı sektörlere gelmeden girişi tarihiyle yapalım. Mor ve tonları Roma Dönemi’nde yasalarla korunuyordu. Yalnız soylulara ve devlet idaresine mahsus bu renk o dönemde deniz kabuklularının mukuslarından elde ediliyordu ve hiyerarşi çizgisi çekilirken önemli bir etkendi. Daha sonra elde edilmesi kolaylaşan mor, kendine geniş bir kullanım alanı buldu. Yine de bu iki uç rengin beraberliği kişisel beğenileri hala iki uca çekebiliyor.  

Prince ve Frank Llyod Wright gibi bariz yeteneklerin yanında, Steven Spielberg de Alice Walker’ın bir kısım insanı öyküleştirdiği, ucu herkese dokunan romanı ‘The Color Purple’ı beyaz perdeye taşırken morla başarılı bir imtihan vermişti. Bunların yanında özellikle Miu Miu ve Prada gibi modaevlerinin de her trendi mor süzgecinden geçirdiği aşikar. Konuyu tümden gelime taşırken, Michael Jackson’ın yatak odasında sonu gelmeyen mor halılarla durumu daraltmadan tekrar morun geniş kullanım alanlarına dönelim.

Pantone Renk Enstitüsü yöneticisi Leatrice Eiseman “Umut ve neşe veren bir renk seçmek istedik. Bugünün dünyasının ihtiyacı da tam olarak bu.” derken LGBT’nin mor renkle özdeşleşmiş olduğu gerçeği bir rastlantı mıdır? Bizce hayır. Haberimizin başlığıyla ilişkili olarak 2018 yılında Ultra Violet ile sıklıkla karşılaşacağınız da bir rastlantı olmayacak. Teknolojiden modaya, kreatif sektörlerin yeni yıl boyunca morun yeni-eski tonuyla vereceği sınav, rengin halihazırda sevenlerini sevindirirken, uzak olanları da gelgitlere taşıyor. Yine de bu sürecin izlemeye değer oluşu su götürmez bir gerçek.