Riccardo Tisci For Burberry

23 Eylül 2018

Riccardo Tisci, Londra Moda Haftası podyumunda Burberry'nin kreatif direktörü olarak ilk koleksiyonu 'Kingdom'u sundu.

"Bu dijital stratejinin de Tisci’nin yaratıcı yönetimi altındaki İngiliz markası için içinde bulunduğumuz çağı daha iyi yakalayan yeni bir döneme işaret ettiğini söyleyebiliriz."

Riccardo Tisci’nin Burberry’in yeni yaratıcı yönetmeni olacağı ilan edildiğinden beri, Givenchy örneğinden yola çıkarak yeni bir “goth” doğacağı hakkında bolca rivayetler ve şakalar döndü. Fakat aynı yıldırımın iki kere düşmeyeceği ya da aynı suda iki kere yıkanılamayacağı gibi aslında bu da olmayacak bir şeydi ve Tisci bunu çok iyi biliyordu.

Uzun zamandır karanlık romantizmiyle ünlenen Riccardo Tisci, 17 Eylül’de Londra Moda Haftası podyumunda bu sefer Burberry mirasına büyük bir saygıyla bağlı kalarak bej tonlarında bir palet etrafında dönen ve kasvetten oldukça uzak bir koleksiyonla karşımıza çıktı. Kırmızı halı zarafetinin yanı sıra sokak modası sevdalılarını yakalamayı en iyi bilen tasarımcılardan birisi olan Tisci, kendi vizyonunu markaya bu şekilde, adeta Burberry herkes için diyerek yansıtmış oldu. Burberry bejine eklenen kırmızı, animal print ve puantiyeler ile klasik Burberry tarzına enerji ve gençlik katılmıştı.


Bu ilk koleksiyonu kutlamak için, koleksiyondan sınırlı sayıda parça sadece 24 saatliğine Instagram ve Burberry’in Londra’daki ana mağazasında satıştaydı. Bu dijital stratejinin de Tisci’nin yaratıcı yönetimi altındaki İngiliz markası için içinde bulunduğumuz çağı daha iyi yakalayan yeni bir döneme işaret ettiğini söyleyebiliriz.

Koleksiyonu ilk kullananlardan biri belgeseli MATANGI / MAYA / M.I.A.'nın Londra galası için koleksiyondan iki parça seçen M.I.A. oldu.

Yeni Tisci dönemiyle birlikte tekrardan tasarlanan ana mağaza ise artık markanın geçmişini ve geleceğini kutlayan temalı odalara ev sahipliği yapacak. Yeniden tasarlanan mağazanın merkezinde şu anda, İngiliz sanatçı Graham Hudson tarafından tasarlanan Sisyphus Reclined adlı etkileşimli üç katlı bir sanat enstalasyonu yer almakta. Eser 15 Ekim’in başına kadar mağazada görülebilir.


İngiliz modasında yeni bir dönem için tamamen dinamik bir başlangıç olarak adlandırabileceğimiz tüm bu yeniliklerin devamını görmek için sabırsızlanıyoruz.