Robert McKinley ve Curtis & Windham imzalı restoran: March

29 Nisan 2021

Şef Felipe Ricco, Houston yemek sahnesini canlandıran restoran March’da yer alan sanat eserleri kadar ilham verici ve kültürel açıdan zengin bir menünün küratörlüğünü üstleniyor.

Houston mutfağının TexMex ve barbeküden ibaret olduğunu sanıyorsanız, yeniden düşünün. Teksas metropolü son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi yemek sahnelerinden birine dönüştü ve yeni açılan restoran March bu zincire katılan en son halka. March’ın şefi Felipe Riccio, Houston merkezli restoranındaki menü için babasının İtalyan, annesinin İspanyol köklerinden ilham alırken, büyüdüğü Meksika’daki zengin kültürden yararlanıyor.


FOTOĞRAF: JULIE SOEFER

Burada konuklar rezene, deniz kestanesi ve papatya ile kuskus tabakları ya da chermoula, turp, gül turşusu ve elma ile Crudo'nun tadına bakabilir. Hibiscus roselle ile dana kaburga, pancar pavé ve kavrulmuş keçi köftesi ve kök sebzeli m'hamma ile servis edilen berbere baharatı veya kuzu konsomesi gibi yemeklerde yaratıcı bir şekilde yeniden tasarlanıyor. Good Hospitality içecek direktörü ve ileri düzey şarap garsonu Mark Sayre, küresel şarap menüsünü yönetiyor.


İtalyan mobilya tasarımcısı Aldo Tura tarafından 1960'lardan kalma bir şampanya arabası.

FOTOĞRAF: JULIE SOEFER

Curtis & Windham Architects, March’ın odak noktası olağanüstü bir Murano avizesini çevreleyen şık, sanatla dolu atmosferi yaratmak için Studio Robert McKinley ile birlikte çalıştı. Salonda, İtalyan mobilya tasarımcısı Aldo Tura'nın 1960'lardan kalma bir şampanya arabası, göz alıcı ambiyansa katkıda bulunuyor.

Robert McKinley, "Dünya ile yemek arasındaki bağlantıyı vurgulamak istedim. Şef Felipe Riccio bu ilişkiyi restoranların yemek sunumunda bir temel olarak kullanıyor. Bu yüzden iç mekanlarda bu iki unsuru da bağladım," diyor. "Zemin, çevredeki toprak tonlarını anımsatan pişmiş toprak renkli bir terrazzodur ve temiz ama rustik bir görünüm için yerel bir Houston antika mağazasından kireçtaşı ve geri kazanılmış çam tahtaları gibi doğal ancak çağdaş malzemeler kullandık."


Faye Toogood’un Roly-Poly yemek sandalyeleri, Christoph Ruckhäberle imzalı sanat eserleri.

FOTOĞRAF: JULIE SOEFER

Beklenmedik kombinasyonlar arasında Faye Toogood’un Roly-Poly yemek sandalyeleri, Alman sanatçı Christoph Ruckhäberle’nin cesur bir figüratif tablosu ve Kelly Wearstler aplikler yer alıyor. Ek oturma yeri, Ettore Sottsass'ın beyaz seramik plakalarından esinlenen Şef Felipe’nin eşi endüstriyel tasarımcı Hayley Riccio tarafından yapıldı.Alexandra Kehayoglou'nun ana yemek salonundaki mekana özgü bir yerleştirme görülebiliyor.

FOTOĞRAF: JULIE SOEFER

Ana yemek odasında, Oliver Jeffers’in "For All We Know" koleksiyonundan bir çalışma yer alırken, yosunlu halısı 2014 yılında Dries Van Noten pistine dönüşen Arjantinli sanatçı Alexandra Kehayoglou'ya sipariş ettiği bir parça özel odayı canlandırıyor. McKinley, "Odada en sevdiğim anlardan biri Alexandra Kehayoglou'nun mekana özgü fiber sanat eserleri" diyor. “Yemek alanının arka duvarını ve tavanını tamamen kaplayarak konukları bu yemyeşil, manzara görünümlü doğa sahnesinde içine alıyor. Olağanüstü ve gerçekten tüm alan için bir odak noktası görevi görüyor. " Ayrıca, Ted Larsen, Chaz Bear, Rosemarie Auberson ve Kate Shepherd'ın ek çalışmaları, yetenekli bir koleksiyoncunun ustaca tasarlanmış konutuna benzer şekilde restoranın atmosferine katkıda bulunuyor.