Robotik Dünyasında Hyundai

17 Ocak 2022

Güney Kore otomotiv sektöründe lider konumda yer alan marka Hyundai, Boston Dynamics girişimleriyle robotik gelişmeler alanında adından söz ettirmeye devam ediyor.

Hyundai'nin robotik gelişmeler alanında hedefleri büyük! Otomobil üreticisi, şu anda robotiğin öncüsü olarak kabul edilen Boston Dynamics'in yüzde 80’lik hissesini satın alarak şimdiden 1.1 milyar doları gözden çıkarmış durumda.

Tahminlere göre robotik, şirketin bu hafta gerçekleşecek CES sunumuyla önizlemeye sunuluyor. Geçen ay Hyundai, dört tekerlekli bir modüler mobilite platformu olan Mobile Eccentric Droid’i öne çıkarmıştı. Bugün şirket, yeni “metamobilite” kavramıyla gelecek için çok daha geniş çaplı ve detaylı planlar çiziyor.


Hyundai, önümüzdeki günlerde stratejisi hakkında daha fazla bilgi verecek. Şimdilik, bizlere ulaşan bilgi, “İnsan Erişimini Genişletme” başlığı altında, sanal gerçeklik metaverse’inde mobilite ve robotik için bir rol bulmayı hedefleyen genel bir fikre sahip olmaları. Şu aşamada kesin cümleler kurmak zor ama VR etkileşimleri için bir çeşit gerçek dünya proxy’s olarak hizmet edecek bir donanım kurulması da öngörülüyor.

Diğer uygulamalar ise biraz daha ileri aşamada. Hyundai bir basın açıklamasında, bir kullanıcının fiziksel olarak evinden uzaktayken bile metaverse’de evinin dijital kopyasına erişerek, Kore’de avatar robotu sayesinde evcil hayvanını besleyebileceğini, kucaklayabileceğini söyledi. Kısacası kullanıcılar VR aracılığıyla gerçek dünya deneyimlerinin keyfini çıkarabilecek.

Bu tür gelişmeler şu anda oldukça kavramsal görünüyor olabilir. Ama Hyundai’nin bu hafta CES'te bizzat deneyimlenebilecek demolarını sunması bekleniyor. COVID dalgalanmasının ortasında yapılan etkinliklere sanal olarak katılan insan sayısı (TechCrunch da dahil) göz önüne alındığında, en azından uzaktan operasyonların süreç içerisinde nasıl fayda sağladığını görebilmek kolay.