Robotlar Ve Dronlar Kendi Dünyasını İnşa Ediyor.

19 Mart 2019

Seul'de robot yapım teknikleri ve dronları kullanılarak bir Robot Bilim Müzesi inşa edilecek.

Seul'de robot yapım teknikleri ve dronları kullanılarak bir Robot Bilim Müzesi inşa edilecek. Seul Hükümetinin, halkı robotlar hakkında eğitmek için görevlendirdiği Güney Kore’nin başkentinde, binanın kıvrımlı metal cephesini inşa etmek için robotlar kullanılacak. Yapının bir kısmı robotlar tarafından inşa edilecek, ayrıca yapı etrafındaki peyzajı 3 boyutlu olarak basmak için de gene robotlardan yardım alınacak.
Dronlar ise haritalama, saha incelemeleri ve robotik inşaat araçlarını kontrol etmek için kullanılacak. Bu küresel yapının inşasına robotları dahil eden Melike Altınışık Mimarları (MAA), müze açılmadan önce robotlardaki potansiyeli insanlara sergilemeyi planlıyor. Mimar ve MAA kurucusu Melike Altınışık, ¨Aslında bu müzede sadece robotlar sergilenmeyecek, inşa ettikleri yapıyla bir nevi insanlara kendi reklamını yapmış olacaklar yani içlerinde barındıkları dünyayı kendileri yaratma fırsatı yakalayacaklar ¨.


Robot Bilim Müzesi cephesini inşa etmek için robotların kullanılması, zaman ve para yönünden de tasarruf edilmesini sağlayacak. İnşaat sergileri 2020'de başlayacak ve tamamlanan müze, kapılarını 2022'de açacak. Robot Bilim Müzesi, Seul’in Chang-dong bölgesinin yenilenmesi kapsamında inşa edilen birçok müzeden sadece bir tanesi… 
Bu gelişmelerden sonra birkaç mimar, robotik yapının zaman kazandıran potansiyelini deniyor. Archi-Union Architects, Şanghay'da robot destekli tasarım ve yapım yöntemlerini kullanarak sadece 100 gün içinde bir konferans merkezi kurdu. MIT'de Neri Oxman ve ekibi, yüksek dayanımlı boru yapılarını inşa edebilen bir robot sürüsü geliştirdiler bile…

 

Robotlar ve Dronlar varken artık son sözü söylemek bize düşmez fakat, öyle gözüküyor ki yakın gelecekte hepimiz onlarla sıkı bir rekabete gireceğiz.