Rock’n Roll Arası

20 Nisan 2018

Müzik tarihinin en çok ses getiren müzisyenlerine ve dönemlerine odaklanan en yeni kitaplar, gerçek ve şov dünyası arasındaki ince çizgiye odaklanıyor.

"Dürüstlüğüyle hayli beklenmedik olan bu kitapta efsane rapçi bizi önce Alabama’daki köklerine, ardından East Atlanta sokaklarına ve sesini bulduğu döneme götürüyor."

Lou Reed ile 1992 yılında yapılan bir röportajda muhabir, radyo istasyonlarının o öldükten sonra, “Cremation” isimli şarkısını çalmalarını öneriyor ve o da, “Hayır, ben öldüğümde, ‘Walk on the Wild Side’ çalacaklar diye düzeltiyor. Lou Reed kendisiyle ilgili konuşulan ya da yazılan her zamanda, varlığını mutlaka belli ediyor. Öyle çok fazla da kimsenin onun yerine konuşmasını istemiyor zaten. Uzun hayatı, buna rağmen tam beş defa kaleme alınıyor. Reed gibi, müzikal hayatlarının içine sıkıştırdıkları özel hayatlarıyla daha önce hiç bu defaki kadar dürüst olmamış müzisyenlerin kaleme alınan yaşam hikayeleriyle, bu kitaplar sayesinde tanışabilirsiniz.


WOMAN WALK THE LINE: How the Women in Country Music Changed Our Lives

Country müzik söyleyen kadınlar her zaman kalplerinden söküp çıkarırlar söyledikleri şarkıları. Maybelle Carter’dan Dolly Parton’a, k.d. lang’den Taylor Swift’e tüm sanatçılar, başka kadınlar ve kendilerinden sonra gelecek olan kadın country şarkıcıları için cesaret veren bir tavırda dimdik dururlar hep. Müziklerinin altında yatan en önemli şey hep, insanlıklarıdır. Woman Walk the Line, Amerika’nın en başarılı kadın yazarlarından topladığı makalelerle, farklı zamanlarda hayatımıza dokunan kadın sanatçıların hikayelerini, en empati kurulabileceğimiz şekilde anlatıyor.


A SICK LIFE: TLC ’n Me: Stories From On and Off the Stage

Rolling Stone tarafından, Supreme’den sonra bu zamana kadar gelmiş en duygu dolu kadın grubu olarak adlandırılan, 5 grammy Ödüllü TLC’nin üyelerinden biri olan Tionne "T-Boz" Watkins, sahne arkasında zor bir yaşam sürdürüyordu.

Müzik dünyası, aile hayatı ve kimi zaman nefes almasını ve yürümesini bile zorlaştıran rahatsızlığının hayatına olan etkisini anlatıyor bu kitapta. Iowa’daki Des Moines hastanesine yatırıldığında 30 yaşını göremeyeceği söylenen süper star müzisyen hala hayatta… Kitapta özel hayatının yanı sıra, daha önce hiç anlatılmamış olan TLC hikayelerine de dalan, yakın dostu ve grup arkadaşı Lisa "Left-Eye" Lopez’in trajik ölümüne değinen müzisyen, içsel gücün önemini ve kişinin gücünü eline almasının önemini paylaşıyor.


THE AUTOBIOGRAPHY OF GUCCI MANE

Merakla beklenen Gucci Mane otobiyografisi, ilk defa kendi ağzından anlatılıyor. Gucci Mane hikayesini, yüksek güvenlikli bir hapishanede yazmaya başlıyor. 2016 yılında slıverildikten sonra radikal bir dönüşüme uğruyor ve artık hayatına ayık, mutlu, hedefe odaklı ve pozitif bir Gucci Mane olarak devam ediyor. Dürüstlüğüyle hayli beklenmedik olan bu kitapta efsane rapçi bizi önce Alabama’daki köklerine, ardından East Atlanta sokaklarına ve sesini bulduğu döneme götürüyor. Kariyerinin her bir adımını ve karanlık günlerini, bağımlılıklarını yakından keşfetmenize ve müzik tarihinin en iyi geri dönüş hikâyelerinden birine şahit olmanıza yardımcı oluyor.


SOUL SURVIVOR: A Biography of Al Green

"Love and Happiness" "Let's Get Married" "I'm Still In Love With You" "Tired of Being Alone" ile müzik aşığı olsun, olmasın herkesin tanıdığı Al Green, yaşayan en büyük soul şarkıcısı. Yaklaşık 20 milyonun üzerinde albüm satmış, defalarca rap şarkıcıları tarafından parçalarından sample’lar alınmış ve hatta Amerikan Başkanı Obama’nın bile şarkılarını söylediği müzik tarihinin kilit isimlerinden bir tanesi. “Soul Survivor” sanatçının hayatının bilinmeyen yönlerine ışık tutuyor, intihar teşebbüsünü, kadınları, şiddeti, kısaca Al Green’in tüm cennet ve cehennemlerine değiniyor ve onu daha yakından tanımamızı sağlıyor.


GOLD DUST WOMAN: The Biography of Stevie Nicks

Bir rock efsanesi olan Stevie Nicks’in enerjisinin ve çekiciliğinin sırrı, o şimdi 69 yaşında geldiğinde çözülüyor. Rock’n roll dünyasının gördüğü ender kadın sanatçılardan biri olan Nicks’in biyografik kitabı Gold Dust Woman, sanatçının eşit oranda seksi ve ilginç olan iş ve özel hayatına yakından bakıyor. Kitap, Nicks’in nasıl Lindsey Buckingham ile birlikte Fleetwood Mac’in gerçek bir rock grubu olması için ihtiyacı olan adrenalini aşıladıklarını, şarkıcının şarkılarında kendini gösteren aşka hayatını, neden en yakın arkadaşının dul eşiyle evlendiğini, bağımlılıklarını, hala daha devam eden başarılı performanslarını ve yeni gelen nesle nasıl ilham olduğu fikrine buluşturuyor okuyucuyla.