Rolls Royce, Ghost serisine yeni modeli ile veda ediyor

23 Ağustos 2019

İngiliz otomobil üreticisi Rolls Royce koleksiyonculara özel, sadece 50 adet üretilecek Ghost Zenith Koleksiyonunu tanıttı.


Rolls Royce’un efsaneler arasına giren Ghost otomobili bundan tam 10 yıl önce ilk kez sahneye çıkmıştı. Geçen yıllar içerisinde gerek donanımı gerekse tasarımı ile motor severlerin ilgisini hep üstünde tutmayı başaran Ghost’u Rolls Royce 10. yaşına özel yeni bir model ile hem kutlamaya hem de veda etmeye hazırlanıyor.


Rolls Royce, Ghost modelini 2009 yılında tanıttığında marka için yeni bir çağın başladığını da haber veriyordu. O zamana kadar gerek uzunluğu gerekse genişliği ile sadece belirli bir kesime hitap eden otomobil üreticisi, küçük boyutlarıyla dikkat çeken Ghost ile daha çok gençlere ve kadınlara hitap etmeyi amaçlıyordu. Geçtiğimiz 10 yıldaki satış rakamlarına da bakılırsa İngiliz otomobil devi bu amacına ulaşmış görünüyor.  


Şimdi ise bu efsaneleşmiş modele veda etmeden Rolls Royce yeni Ghost Zenith modeli ile serinin eşsiz tasarımını ölümsüzleştirmeyi hedefliyor. Sadece 50 adet üreteceğini duyurarak koleksiyonerlerin ilgisini şimdiden çekmeyi başaran İngiliz otomobil üreticisinin amacı ise şu ana kadar piyasaya sürdüğü en yaratıcı, artistik ve çok yönlü otomobili üretmek. Rolls-Royce bu modellerin "herhangi bir Ghost otomobilinde bulunmayan seviyede özel üretime" sahip olacağının altını çiziyor.


Diğer Rolls Royce modelleri gibi Zenith’in de iç tasarımı el yapımı ahşaplar ile tamamlanıyor. Kapı panellerindeki ahşaplar ise el boyaması ile renklendirilerek Zenith’in iç tasarımını farklı hale getiriyor. Tavan kaplaması ise kullanıcısına yıldızlar altında araba sürme keyfi yaşatması için elde dikilmiş yüzlerce fiber optik ışıklar ile kaplı.


Üretilecek her otomobilin içerisinde değerli külçeler eritilerek üretilmiş Spirit of Ecstasy heykelciği bulunacak. Firma, 50 adet külçe kullanarak 50 otomobilin ön konsoluna da bu heykelciği yerleştirecek.