Rolls Royce, Hayal Gücünüzün Sınırlarını Zorluyor

10 Haziran 2017

Özel bir müşterisinin isteklerine göre tasarlanan Sweptail, Rolls Royce’un custom arabalarından bir tanesi.

"Sweptail’in en dikkat çeken özelliği olan panoramik cam tavan size benzersiz bir görüş açısı sunuyor."

Yaklaşık bir yıl önce Rolls Royce, 103EX modelini piyasaya sürerek, arzu edilen her formda tasarımlar yapabilmenin önünü açtı. Hayal gücünün sınırları aştığı 103EX serisinde, tasarımın altına imzasını atan isim bu sefer sizsiniz. Markanın sadık hayranlarını fazlasıyla heyecanlandıran bu yeni gelişme ile Rolls Royce, her müşterinin kendi tasarladığı custom modelleri üretmeye başlayacak. Sweptail de özel bir müşterisinin arzularına göre şekillenen Rolls Royce’un custom arabalarından bir tanesi.

İsminin açıklanmasını istemediği bir müşterisinin 2013’te Rolls Royce’un ana ofisine gelerek başlattığı bu fikir, markanın ikonik modellerine yapılan kişisel dokunuşları kapsıyor. 1929’dan beri klasik arabaların centilmence birbirleriyle yarıştığı Villa d’Este’deki Concorso d’Eleganza'da basına tanıtılan Sweptail, vizyonun gerçeğe nasıl dönüşebildiğini gösteren en güzel örnek.


1920 ve 1930’ların yat tasarımlarından ilham alınarak tasarlanan modelde üst gövde, 1934 Gurney Nutting Phantom II Two Door Light Saloon’un çizgilerini taşırken, arabanın zarif bir şekilde kıvrılan tavanı 1934 Park Ward 20/25 Limousine Coupé klasiğinden miras kalmış. Sweptail’in en dikkat çeken özelliği olan panoramik cam tavan ise bu kıvrımlar ile size benzersiz bir görüş açısı sunuyor. Karakteristik yapısıyla Rolls-Royce Pantheon ızgara ise modelin ana kimliğini oluşturuyor.Arabanın Haute Couture’ü olarak tanımlanan modelin yelkeni andıran çizgileri ile yakalanan form, Rolls Royce ekibi tarafından o kadar çok beğenilmiş ki, bu detay yeni tasarımlarda da karşımıza sıklıkla çıkacak gibi görünüyor. Özel sipariş araba tasarımı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.