Rolls-Royce, Spirit of Ecstasy Heykelini Güncelledi

11 Şubat 2022

İngiliz otomobil markası Rolls-Royce, elektrikli araçlarını daha aerodinamik hale getirme amacının bir parçası olarak kaportalarını süsleyen kadın heykelciği yeniden tasarladı.

1911'den beri çoğu Rolls-Royce otomobillerinde boy gösteren "Spirit of Ecstasy" heykelciği, modelin her iki dizindeki bükülme sayesinde artık daha alçak bir konumda olduğu için kısaltıldı ve inceltildi.

Aerodinamik figür, şirketin "şimdiye kadar yaratılmış en aerodinamik Rolls-Royce" olarak tanımladığı, yakında çıkacak olan elektrikli otomobilinde görünecek.Rolls-Royce CEO'su Torsten Müller-Ötvös, "Yeni formunda her zamankinden daha modern ve zarif. Şimdiye kadar yaratılmış en aerodinamik Rolls-Royce için mükemmel bir amblem" sözleri ile yeni tasarımı anlattı.

Arkasındaki cübbesi havada uçuşan, öne doğru eğilmiş bir kadın heykelciği olan "Spirit of Ecstasy" adlı heykel, heykeltıraş Charles Robinson Sykes tarafından tasarlandı ve son 111 yılda birkaç kez güncellendi. Mevcut heykelciği daha aerodinamik hale getirmek için, yeni Spirit of Ecstasy'nin yüksekliği 17.28 milimetre azaltılarak 82.73 milimetreye düşürüldü. Bunu elde etmek için, Spirit of Ecstasy'nin dizleri bükülü olacak şekilde bir bacağı öne doğru atıldı. Daha önce ise düz bacakları ve ayakları bir arada, beli bir eğimle duruyordu.Tasarım planı, Rolls-Royce'un 2030 yılına kadar sadece elektrikli araçlar üretmeye başlama fikriyle birlikte markanın elektrifikasyon planlarını işaretlemek için başlatıldı.

Heykelcik, 1911'de piyasaya sürülmesinden bu yana şirketin markalaşmasının önemli bir parçası haline gelmişti. 2020 yılında da Rolls-Royce, Spirit of Ecstasy amblemini ana logosu yapan Pentagram tarafından oluşturulan yeni bir görsel kimliği ortaya çıkarmıştı.