Rolls-Royce’un İlk Elektrikli Arabası: Spectre

26 Ekim 2022

Dünyanın ilk ultra-lüks elektrikli otomobili Spectre sessiz araba sürme deneyimini bir üst düzeye taşıyor.

Rolls-Royce'un ilk elektrikli otomobili Spectre, 2030 yılına kadar petrollü araç üretmeyi bırakmayı planlayan lüks otomobil markasının elektrikle çalışan araba üretme yolunda önünü açıyor. Spectre, dış tasarımında modern yatlardan, gittikçe daralan formlardan ve doğayı yansıtan tasarım detaylarından ilham alıyor. 


Tasarımındaki 0.25 CD dayanıklılığı ile Spectre, Rolls-Royce'un bugüne kadar ürettiği, aerodinamik açıdan en iyi otomobil. Bu etken Spectre’ın havayı itmek için minimum miktarda güç kullanacağı anlamına geliyor.

Otomobilin işlevleri, Rolls-Royce'un Spirit adını verdiği dijital bir gösterge panosu aracılığıyla yönetilirken Whispers adlı bir uygulama, kullanıcıların otomobilli uzaktan yönetmesine olanak tanıyor.


Rolls-Royce’un CEO’su Torsten Müller-Ötvös, marka olarak sessiz araba üretmeyi vizyon olarak benimsedikleri için Rolls-Royce’un diğer lüks spor otomobil markalarına kıyasla elektrikli araba alanında daha avantajlı bir konuma sahip olduğuna dikkat çekiyor.


Elektrikli Rolls-Royce Spectre, 250.000 £ ile 500.000 £ arasında fiyatlandırılarak 2023’ün sonlarına doğru piyasaya sürülecek.