Roman Holiday!

02 Mayıs 2018

Derler ki Roma’dayken, Romalılar gibi yapın. Bu söylem özellikle, şehri ziyaret eden stil sahibi bir kadınsa uygulaması çok daha kolay. Tasarımcı Banu Bora Mumcu, kendi Roma’sını anlatıyor.

"Roma’da baharın yüzü yaza dönük ama tatlı rüzgarlar yüzünüzü okşuyor, sokaklar cıvıl cıvıl ve şehrin meydanları, çeşmeleri, heykelleri keşfedeceğiniz an için sizi bekliyor."

Eternal City’ yani ‘Sonsuz Şehir’de başınızı döndürecek çok fazla şey var. Tarihi muhteşem, trafik delice, yemeklerse inanılmaz! Trevi Çeşmesi ve Forum’un etrafında bir yerlerde vakit geçirmekle, yani turist denizinin içinde yüzmekle ilgili bir sıkıntınız yoksa ne ala! Ama sırf bu yüzden, Banu Bora Mumcu’ya göre çok şey kaçırıyor olabilirsiniz… Kısa yoldan en iyi tavsiyesi ise, Google Maps’i açmadan ara yollara dalıp; küçük dükkanlar, lokal restoranlar ve kafeler keşfetmeniz.

Fotoğraflar, Banu Bora Mumcu

Bize mutlaka keşfetmemiz gereken iki semt söyler misin?

Forum
’un üstündeki tepelerin arkasında yer alan Monti, Roma’nın en eski ve en renkli semtlerinden biri. Ve en önemlisi de, hala turistlerin akınına uğramamış olması. Jenerasyonlarca Monti’de yaşamış olan Romalıların işlettiği kafeler ve restoranlardan en tatlıları, Via Baccina’da yer alıyor. Piazza Della Madonna’daki La Bottega del Café’ye özellikle uğramalısınız!

Roma’nın bir başka işçi sınıfı semti olan Testaccio, muazzam Aventine Tepesi’nin altında. Aventine’deki romantik ‘Giardino degli Aranci ya da Orange Garden’ınını ve şehrin muhteşem manzarasını farklı bir açıdan deneyimlemek için harika bir yer. Monti gibi Testaccio’da da daha çok İtalyanlar yaşıyor ama arada sırada, bu gizli semti keşfetmiş olan Avrupalı ve Amerikalı expat’larla karşılaşabiliyorsunuz.

Bu gidişinde ne keşfettin?

Bu defa Vatikan’ı bir rehber eşliğinde gezdim ve her eserde Papa’nın ait olduğu aileye ait bir simgenin, tüm Vatikan’ın içindeki eserlerde ve duvar boyamalarına işlenmiş olduğunu keşfettim. İnanılmazdı!

Şehre bir daha gidişinde hangi butikleri ziyaret edeceksin?

Kesinlikle Borsalino ve Aqua di Parma’ya yine uğrarım! Ve küçük vintage dükkanları keşfetmeye kaldığım yerden devam ederim!

Roma'ya giderken yolda ne okuyalım?

Size bir değil, üç önerim olacak! The Roman Spring of Mrs Stone, Tennessee Williams, The Secrets of Rome, Corrado Augias, Angels and Demons, Dan Brown, Ties, Domenico Starnone ve Cleopatra: A life, Stacy Schiff.

Şehir bir giysi ya da aksesuar olsa, ne olurdu?

Şehri gezerken gözümün önüne hep, 50’lere ait, o havalanan geniş etekler geliyordu. Ve elbette içinde, Roman Holiday’deki haliyle Audrey Hepburn vardı!

Bize şehirle ilgili aklında kalan en önemli detayı söyler misin?

Dev fıstık çamlarının büyüleyici güzelliği!

Mutlaka nerede akşam yemeği yemeliyiz?

Trattoria Al Moro
’ya akşam yemeği için gidilmesi şart! Size tavsiyem, menüdeki favorim olan Puntarelle Salatası.

Roma'da sabah kahvaltısını nasıl alırsın?

Kahve ve kruvasan lütfen! Herhangi bir sokak kahvesinde ve aceleyle...

Roma ile ilgili ne büyüleyici şey nedir?

Tam sokaklarda dolaşıp yolunuzu kaybetmişken, aniden karşınıza çıkan meydanlar, heykeller, çeşmeler ve bütün bu eserlerdeki büyüleyici detaylar.

Roma ile ilgili söylenen en abartılı şey nedir sence?

Roma’da çok fazla hırsızlık ve kapkaç yok, sakin olun!

Şehre baharda gitmenin en güzel yanı nedir?

Roma’da baharın yüzü yaza dönük ama tatlı rüzgarlar yüzünüzü okşuyor, sokaklar cıvıl cıvıl ve şehrin meydanları, çeşmeleri, heykelleri keşfedeceğiniz an için sizi bekliyor.

Roma'ya gidiyoruz... Yanımıza ne alalım?

Kırmızı rujunuzu, büyük eteklerinizi ve zarif espadrillerinizi.

Nerede kalalım?

Hotel Locarno
gizli bir cennet!