Roma'nın Lüks Alışveriş Noktaları

05 Mart 2018

Roma birçok Avrupa şehrinin sahip olmadığı şeye sahip; burada alışveriş hem bir sanat formu hem de başkent olmanın tarihi ruhunu aynı anda taşıyor.


"Tüm büyük markalar Via Condotti etrafında, İspanyol Merdivenleri’nin hemen çevresinde yer alıyor."

Panteon’u ziyaret ettikten sonra kendinizi Via del Piè di Marmo’da dolanırken bulabilirsiniz. Ve hemen orada, 1825 yılında kurulmuş olan, sanatçılar için malzeme satan Ditta G Poggi’yi bulabilirsiniz.

Sokağın devamında, deri işleri ustası Federico Polidori, Caravaggio’nun Romasından fırlamış bir tür çanta ve kemer yaptığı atölyesiyle karşınıza çıkıyor. Çok yakındaki Via del Gesù’de, Materie’nin sahibi Viviana Violo, yeni tasarımcılara ait muhteşem mücevherler ve aksesuarlar satıyor.

Aslında aynı patern tüm şehirde devam ediyor, adeta gelen turistlere Roma’da bulunabilecek en kıymetli şeylerin zanaattan çıktığını anlatır gibi. Tüm büyük markalarsa Via Condotti etrafında, İspanyol Merdivenleri’nin hemen çevresinde yer alıyor.

Bu bölgeye yakın sanat galerileri ve antika dükkanları, Via del Babuino’ya konuşlanmış ve aralarda serpiştirilmiş konsept butikler ve aksesuar mağazalarını görebilirsiniz. Ama en iyi alışveriş cenneti kesinlikle Monti bölgesi.

Via Urbana’ya geçtiğinizde konsept butik DOP, vintage couture uzmanı Moll Flanders ve gömlekçi Mimmo Siviglia diğer kıymetli taşlar.

En iyiler merak ediyorsanız, şöyle sıralayalım; Spazio Artigiano, lokal yetenekler tarafından yapılan Sicilya seramiklerini, cam işlerini ve mücevherleri bulabileceğiniz, çok kıymetli bir Monti sanat ve tasarım merkezi. Aynı zamanda sahibi Cristina Venezia’nın zarif el yapımı eşarplarını ve şallarını da burada bulabilirsiniz.

İtalya’nın en ünlü retail mağazası La Rinascente geçen aylarda Roma’ya geri döndü. The Design Supermarket mekanın alt katını paylaşıyor ve üstü iki kat ise yiyecek ve manzaraya ayrılmış.

Pazartesinden cumartesiye, sabah 7 ile öğlen 15.30 arası açık olan Testaccio pazarı, Roma’nın en iyi mahalle pazarı. Taze ıspanak veya sokak yemekleri ya da tasarım ayakkabı stantları bulabilirsiniz burada.

Eve götürmek için ne alınır diye soracak olursanız, cevabımız Volpetti deli. Lokaller tarafından sebzecilerin Bulgari’si olarak anılan lezzet dükkanı, Le Marche formaggio di fossa’dan Toskana salamına kadar efsane tatlar sunuyor.

Dolaşırken küçük molalara ihtiyacınız varsa; Pierluigi hafif al fresco yemekler için ideal. 1938 yılından beri işletilen Roma klasiğinin yanında İspanyol Merdivenleri’nin yakınında Hotel Eden’in rooftop barı da Dry Martini ile iyi giden bir manzaraya sahip.

Stil sahibi konaklama deneyimi yaşamak için Vicolo delle Orsoline ilginç bir tercih ama güzel bir deneyim olur. Çok fazla Romalı'nın bilmediği yer, moda bölgesindeki şık binaları barındırıyor. Country etkisindeki Casa Fabbrini Campo Marzio’da çift kişilik odalar 160€’dan başlıyor. JK Place Roma ise neredeyse Marcello Mastroianni’yi bir köşede otururken göreceğiniz bir havaya sahip. 30 odalı otel, 1960’ların dölce vita’sını modern müşterilerine getiriyor. Çift kişilik oda fiyatları 514€’dan başlıyor.


*Eğer Roma’ya gittiğinizde kişisel bir stil danışmanından alışveriş için yardım almak isterseniz; meşhur İtalyan moda markasının CEO’sunun eşi olan Kika Repetto, tüm cool mağazaları biliyor ve aynı zamanda da kıymetli bir danışmanlık hizmeti sunuyor. Bu iş için saatte 230€ talep eden Repetto’ya mail adresinden ulaşabilirsiniz: kikarepetto@gmail.com