Roma’nın Odaları

02 Şubat 2019

Jean Nouvel’in tasarladığı The Rooms of Rome, tarihi bir sarayda en sevdiğimiz üç şeyi birleştiriyor: mimarlık, tasarım ve sanat.

"The Rooms of Rome'da konuklar için, oda servisi gibi geleneksel otel olanakları, bir otel olarak işletilmediği için sınırlı olmakla birlikte, spa uygulamalarından yemek pişirme derslerine, müze ve özel şehir turlarına kadar her şey için dışarıdan işbirlikçiler ile çalışılmakta."

Roma’nın 17. yüzyıl saraylarından birinde yer alan Fondazione Alda Fendi - Esperimenti, sarayda butik dairelerden oluşan bir konaklama merkezi yarattı. Fransız mimar Jean Nouvel, tasarladığı 3.500 metrekarelik alanda silinmez bir iz bırakarak birinci, ikinci ve üçüncü katlardaki 24 daireyi yeniden tasarladı. Nouvel’in tasarımı, doğal ışıktan yararlanıyor ve işlenmemiş beton, çelik yüzeyler, tavana uzanan ayna paneller ve sofistike bir renk paleti sunuyor.

The Rooms of Rome'da konuklar için, oda servisi gibi geleneksel otel olanakları, bir otel olarak işletilmediği için sınırlı olmakla birlikte, spa uygulamalarından yemek pişirme derslerine, müze ve özel şehir turlarına kadar her şey için dışarıdan işbirlikçiler ile çalışılmakta.

Beş katlı geniş bir sergi alanı ve kültürel merkez olan Fondazione Alda Fendi - Esperimenti'nin zemin kattaki galerisi, İtalyan tarihi ile sanat arasında bir köprü olması amacıyla, görseller ve görsel enstalasyonlar sunulan bir alan olarak tasarlandı. Michelangelo’nun Floransa ve Roma mimari çizimlerinin ilk sergisine Nouvel’in yorumları eşlik ederken, Rönesans devi L’adolescente heykeli Aralık ayında Saint Petersburg’un Hermitage’sinden ödünç alındı.

Beşinci kat, dördüncü kat ve çatı katındaki üç büyük teras, ve burada yer alan galerinin restoranı Caviar Kaspia, Forum'a, Vestia Tapınağı'na, Janus Kemeri'ne ve Roma'nın tepelerine bakmakta. Baş şef Giovanni Giammarino, mantar ve bottarga ile zenginleştirdiği İtalyan menüsü ve Norveç somonu ve Bulgar oscietra ve beluga gibi deniz kökenli lezzetlerin yanında parmigiano Reggiano ile doldurulmuş ravioli sunmakta.

The Rooms of Rome, Room Mate grubunun kurucusu Kike Sarasola tarafından işletilmekte. İspanyol girişimci Sarasola, konsepti küresel olarak geliştirmek istiyor. İlerleyen zamanlarda 'Dünyanın odaları' Avrupa ve dünyadaki birçok şehre olağanüstü konaklama deneyimleri yaşatacak. Daha fazla bilgi için "The Rooms of Rome" web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Via del Velabro 9, Roma