Royal Shakespeare Company, Bir Yaz Gecesi Rüyası oyununu sanal ortama taşıyor

19 Mart 2021

Royal Shakespeare Company, hareket yakalama kıyafetleri giymiş aktörler tarafından gerçek zamanlı olarak canlandırılacak Dream adlı sanal bir tiyatro oyunu oynamaya hazırlanıyor.

The Royal Shakespeare Company, hareket yakalama kıyafetleri giymiş aktörler tarafından gerçek zamanlı olarak canlandırılacak Dream adlı sanal bir tiyatro oyunu oynamaya hazırlanıyor. Ortaya çıkan dijital dünya, popüler çevrimiçi oyun Fortnite ile aynı oyun motorunu kullanarak Londra yaratıcı stüdyosu Marshmallow Laser Feast tarafından tasarlandı.


Dream, William Shakespeare'in Bir Yaz Gecesi Rüyası oyunundaki yaramaz Puck'ın büyülü bir ormanlık alanda yolculuğa çıkmasını anlatıyor. Portsmouth'un Guidhall kentinde 20 Mart'a kadar 7'e 7 metrelik bir küpte canlı olarak gerçekleştirilecek oyun, oyuncuları veya sahneyi değil, hareketlerini ve sanal dünyadaki sanal avatarlarla ifade edilen seslerini görecek olan izleyicilere canlı olarak yayınlanacak.


Bu, Yüzüklerin Efendisi'ndeki Gollum gibi video oyunları ve uzun metrajlı filmler için karakterler yaratmak için kullanılan aynı teknoloji sayesinde mümkün olacak. Ancak bu süreç, prodüksiyon öncesi veya sonrası hazırlıkları içeriyor olsa da, Dream, gerçek zamanlı olarak canlandırılıyor ve bu da spontan olaylar için benzeri görülmemiş bir alan yaratıyor.


Oyunun sanal dünyası önceden tasarlanmış olsa da, karakterlerin hareket etme ve çevreleriyle etkileşime girme şekli, hem yüz teçhizatı hem de mocap kıyafeti giyen oyuncular tarafından belirlenecek. Vicon hareket yakalama kameraları, oyuncuların eylemlerini ve ifadelerini kaydederken, oyuncuları çevreleyen büyük LED ekranlar, avatarlarının sanal dünyada nerede olduğunu hayal etmelerine yardımcı olacak.