Royal Wedding 2018

21 Mayıs 2018

Nedenleri tartışılır ama Prens Harry ve Meghan Markle’ın evliliği öyle ya da böyle, son yüzyılın en önemli olaylarından biriydi. Feminist bir düşes ve aktivist bir prensin kraliyet düğününün tüm detayları burada.

"Çift, 1863’ten bu yana Windsor kalesinde evlenen 16’ıncı asilzadelerden oldu. Tam 800 oturma yerinin olduğu kilisedeki müzik, çiçekler, dekorasyonlar ve resepsiyon kraliyet ailesi tarafından karşılandı."
19 Mayıs 2018 tarihinde evlenen Prens Harry ve Meghan Markle, düğün sabahı güne prensin dük titrini almasıyla başladı. Bundan böyle Sussex Dükü, Dumbarton Konto ve Kilkeel Baronu olarak anılacak olan Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’a ise Majesteleri Sussex Düşesi denilecek.
Düğün töreni için davetlilere gönderilen davetiyeler uzun yıllardır süren bir geleneği devam ettiriyordu. Barnard Westwood tarafından hazırlanan davetiyeler, İngiliz kartlarına Amerikan mürekkebi kullanılarak, altın ve siyah renklerinde basıldı. Prens Harry ve Markle, saat 12’de Windsor Kalesi’ndeki St George's Chapel’de dünya evine girdi. Çift, 1863’ten bu yana Windsor Kalesi'nde evlenen 16’ıncı asilzadelerden oldu. Tam 800 oturma yerinin olduğu kilisedeki müzik, çiçekler, dekorasyonlar ve resepsiyon kraliyet ailesi tarafından karşılandı. Törenden sadece bir hafta önce kraliçe, torununun nişanlısı ile evlenebilmesi için onay belgesini imzaladı.
Çiftin limon çiçekli düğün pastası,Violet Bakery tarafından yapıldı. Üzerindeki çiçekler ve tüm bitkiler, Windsor Parkı'ndan getirildi ve tasarımcı Philippa Craddock tarafından yerleştirildi. Törendeki müzikler, St George’s Chapel’in müzik direktörü James Vivian koordinatörlüğünde yürütüldü. Törenden önce Prens Harry’nin iletişim sekreteri olan Jason Knauf’un da söylediği gibi, düğündeki tüm detaylar, daha öncekiler gibi, evlenen çiftin karakterlerini yansıtıyordu. Tören tamamıyla, hem misafirlerin hem de kendilerini törendeymiş gibi hissetmeleri hedeflenerek İngiltere halkı düşünülerek kurgulandı.
Düğünün sabahında Kensington Saray’ı, törenin tüm detaylarını online olarak yayınladı. Çiftin törendeki yeminleri, ‘ The Marriage Service from Common Worship’den seçilmişti, ancak bugüne yorumlandı. Çift, “thee” ve “thou” gibi kelimeler yerine “you” kelimesini kullandı ve modern zamanlarda olduğumuz için Markle, Harry’ye “itaat etmek” üzerine söz vermedi. Ben E. King’in soul klasiği " Stand By Me" Karen Gibson ve The Kingdom Choir tarafından seslendirildi. Törende gospel korosu da, çift kiliseden ayrılırken Etta James’in versiyonu olan " Amen/This Little Light of Mine"ı söyledi.
Markle’in kraliçe tarafından hediye edilen altın ve Prens Harry’nin platinum yüzükleri, Cleave atölyelerinden çıktı ve tören yerine damadın abisi ve sağdıcı Cambridge Dükü tarafından getirildi. Prens Harry tahta geçmek için altıncı sırada olduğundan dolayı, törene ülkeden ve ülke dışından diplomatları çağırmak konusunda yetkili olmadığı için, önceki kraliyet törenlerine nazaran az bir sayıda, aşağı yukarı 600 davetli vardı. Markle’in yakın arkadaş grubundan oyuncu Priyanka Chopra, tenis şampiyonu Serena Williams, tasarımcı Misha Nonoo, stylist Mulroney olarak karar verdiği nedimelerinden kraliyet prosedürleri gereği vazgeçmek zorunda kaldı.

Markle’ın gelinliği Clare Waight Keller imzası taşıyan, çok sade bir Givenchy idi. Markle, daha önce Pringle of Scotland, Chloé ve şimdi de Givenchy’de çalışan bir İngiliz yeteneğin öneminin de aynı zamanda altını çizmek istediği için bu tasarımcı seçimini yapmıştı. Prens Harry ve Cambridge Dükü ise, Savile Row’daki Dege & Skinner tarafından dikilen üniformaları giydi.
Tam 18 milyon kişi tarafından canlı izlenen düğün, dünyadaki yeni dönemin de bir yansımasıydı aslında. Çiftin keskin karakterleri düşünülecek olursa, kraliyet ailesini ve İngiltere Krallığını alışık olduğundan farklı günler bekliyor olacak gibi görünüyor.