Rutz: Berlin’de üç Michelin yıldızlı bir restoran

13 Mart 2020

Avrupa’nın kuliner merkezlerinden birisi olan Berlin birçok gurmenin keyif aldığı bir destinasyon ve artık üç Michelin yıldızlı bir restorana da ev sahipliği yapıyor.

Şef Marco Müller’in hünerli ellerinden çıkan muhteşem bir menüyle konuklarını ağırlayan Rutz Berlin’in ilk üç Michelin yıldızlı restoranı oldu. 2001 yılında bir şarap barı olarak açılan Rutz, daha sonraları konsept değişikliğine giderek restoran tarafına ağırlık vermeye başladı. İlk yıldızını 2008 yılında alan restoran, ikinci yıldızını 2017 yılında aldı. Bu sene ise Michelin restorana bir yıldız daha vererek şef Müller’in yeteneğini ve Rutz’u bir kez daha ödüllendirmiş oldu.Michelin Rehberi’nin uluslararası direktörü Gwendel Poullennec yaptığı açıklamada Şef Müller ve ekibinin kısa sürede Berlin’in kuliner anlayışını değiştirdiğini ve unutulmaz bir performans gösterdiklerini belirtti. “Rutz’un yemeklerinin güçlü kimlikleri olduğu kadar zekice dengelenmiş bir lezzetlerden oluşuyor,” diyen Poullennec’e göre restoranın başarısı Müller’in doğa ile oluşturduğu diyalog.


Şef Müller’in “ilham menüsü” isteğe göre altı ya da sekiz servisten oluşuyor. Mantar sote ile servis edilen ızgara güvercinden, cevizli mürver çiçeğine kadar farklı sürprizler barındıran menünün fiyatı ise 176 dolar ile 220 dolar arasında değişiyor.Almanya çok göze batmasa da kuliner olarak oldukça zengin bir kültüre sahip. Ülkenin genelinde üç Michelin yıldızlı toplam 10 restoran bulunuyor. Bunun yanında tam 43 adet iki Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yapan Almanya yemek eleştirmenlerine göre mutfak sanatlarında en hızlı büyüyen ülkelerin başını çekiyor.