Sacai Gaultier’i yeniden yorumlayacak

13 Mart 2020

İlkbahar / Yaz 2020 Couture koleksiyonun ardından emekliye ayrılan Jean Paul Gaultier, bundan böyle modaevini her sene farklı bir tasarımcıya emanet edecek.

Fransız moda tasarımcısı Jean Paul Gaultier 22 Ocak’ta Paris’te Théâtre du Châtelet’te gerçekleştirdiği Couture defilesi ile yarım asırlık moda kariyerine son verdi. Bu vedanın ardından kendi kurduğu modaevinin geleceği hakkında soruları yanıtlamaktan kaçınan Gaultier’in yeni stratejisi ise geçtiğimiz günlerde belli oldu. Fransız moda evi her sezon başka bir tasarımcıyı davet edecek ve o isim Gaultier için Haute Couture koleksiyon hazırlayacak ve bu konuk tasarımcı markanın kodlarını kendi stili ile harmanlayıp yeniden tercüme edecek. Projenin ilk konuğu ise Japon modaevi Sacai’nin baş tasarımcısı Chitose Abe oldu.Instagram hesabından yaptığı açıklama ile yeni iş birliğini duyuran Gaultier, "Bu kavramın ilk konuk tasarımcı Sacai'den Chitose Abe ile gerçeğe dönüşmesinden memnunum. Onun çalışmalarına hayranım, yaratıcı bir şekilde ortak birçok yönümüz ve benzer bir moda vizyonumuz var. Ona tam özgürlüğü vermekten mutluluk duyuyorum," şeklinde konuştu. Abe ise Gaultier’in eşsiz kadın vizyonunun uzun süredir hayranı olduğunu ve projenin ilk konuk tasarımcısı olmasının onur verici olduğunu söyledi.


Uzun süre Comme des Garçons’un desen tasarımlarını hayata geçiren Abe Japon lüks giyim markası Sacai’yi 1999 yılında kurdu. Farklı stil ve kumaşları bir araya getirmesi ile tanınan Japon tasarımcı Jean Paul Gaultier projesinin öncesinde Nike ve Birkenstock gibi markalar ile iş birliğine gitmişti. 2009 yılından beri koleksiyonlarını Paris Moda Haftası’nda sergileyen Abe her ne kadar hazır giyimde kendisini kanıtlamış olsa da Gaultier ile birlikteliği Japon tasarımcının ilk couture deneyimi olacak.


1982’de kendi tasarım evinin temellerini atan Gaultier, 2014 yılında hazır giyimden elini çekerek sadece couture’e odaklanacağını duyurmuştu. Tasarımları ile kırmızı halının vazgeçilemeyen tasarımcılarından birisi haline gelen Fransız tasarımcının emeklilik duyurusu moda severleri şaşkına uğratmış ve tasarımcının modaevinin geleceği konusunda endişelendirmişti. Yeni proje ile Jean Paul Gaultier modaya bıraktığı izi gelecek nesillere aktarmanın bir yolunu bulmuşa benziyor.

Abe’nin Gaultier için tasarlayacağı ilk couture koleksiyonu Temmuz ayında Paris Couture Moda Haftası’nda görücüye çıkacak.