Sade ve Modern Çizgiler, Hız ve Donanımla Buluştu: SYBARIS

09 Haziran 2017

70 metrelik devasa yelkenleri ile Sybaris, World Superyacht Awards’da üç ödüle birden layık görüldü.

"İtalyan Perini Navi firması tarafından üretilen Sybaris, Bill Duker ve oğlunun 22 sene önce kurdukları bir hayalden ortaya çıkmış."

Rüzgarın esintisine kapılıp ufuktaki sonsuzluğa doğru yol almayı sevenlerin tutkusudur deniz. Her geçen yıl gelişen teknolojiyle sınırları ortadan kaldıran ve denizcilerin kıyasıya rekabet halindeki “oyuncakları”, navigasyon, sonar, hız ve daha da fazlasıyla donatılarak her geçen gün daha da kusursuzlaşıyor. Dünyanın en prestijli tekne yarışı olan World Superyacht Awards, son 12 senedir olduğu gibi bu yıl da en iyiyi seçmek için 14 ülkeden katılan 60 yarışmacıyı karşı karşıya getirdi.

Geçtiğimiz ay Floransa, Palazzo Vecchio’da düzenlenen bir seremoniyle verilen World Superyacht Awards 2017 ödüllerinin sahipleri, son bir sene içinde piyasaya sürülen en inovatif modellerin arasından seçildi. Hızlarıyla ünlü planya teknelerden, suyun üzerinde kusursuzca süzülen motor yatlara kadar birçok model kendi klasmanında yarıştı.

Söz konusu yelken olunca dayanıklılık ve manevra kabiliyeti diğer tüm özelliklerin önüne geçiyor. Bu yılın yıldızı parlayan teknesi Sybaris, 40 metre ve üzeri klasmanında bütün rakiplerini geride bırakarak Neptune Ödülü'ne layık görüldü. Sahibinin özel isteklerine göre tasarlanan elegan iç tasarımı, sade ve modern çizgileriyle dikkat çekiciydi. Aynı zamanda dünyayı dolaşmak üzere tasarlanmış 70 metrelik yelkenleri, Sybaris’e 40 metre ve üzeri klasmanında Yılın Yelkeni Ödülü’nü de getirdi. İtalyan Perini Navi firması tarafından üretilen Sybaris, Bill Duker ve oğlunun 22 sene önce kurdukları bir hayalden ortaya çıkmış.


Sybaris’in benzersiz tasarımının arka planındaki sihirli dokunuş, daha önce tekne tasarımı üzerine tecrübesi olmayan mimarlara ait. Hiçbir yerde görülmemiş bir dizayn ortaya koymak için alternatif yollar aradığını söyleyen Duker, teknelerde genellikle kullanılmayan fakat Sybaris’in karakteristik özelliklerinden biri olan titanyum kaplamalarının davetkar ve sakinlik hissi verdiğinin altını çiziyor. Teknenin iç dekorasyonundaki bir diğer farklılık ise “bavul” imajı çizen büfeler. Dingin ama şık dekorasyonu ile aydınlık bir iç mekana sahip olan Sybaris, Monako Yacht Show’da da En İyi İç Tasarım Ödülü’nü kazandı.
World Superyacht Awards’da Motor Yat kategorisindeki Neptune Ödülü’nü ise şu ana kadar tasarlanmış en kompleks ve büyük yat olan “Dilbar” kazandı. Voyager’s Award kategorisinde ödül alan tekne, şu anda dünya turunda olan 49 metrelik “Glaze” oldu.