Safarinin Sörf İle Buluştuğu Yer

16 Temmuz 2018

Sık palm ormanları ve dalgalı okyanusun kesiştiği güney Sri Lanka'nın leopar desenleri ile tamamlanan plajındaki göz alıcı çadır kampına göz atıyoruz.

"Burada, sabahları safaride leoparları gözlemlerken, öğleden sonra kıyıdan birkaç mil uzaklaşarak mavi balinaları arayışa koyulabilirsiniz."

Wild Coast Tented Lodge, Yala Ulusal parkının bitişiğindeki tampon bölgede yer alan yoğun çalılıkların ve dalgalı okyanusun kesişim yerindeki bir çadır parkı ve burada vahşi yaşam, ormanın derinlikleri ile birleşen altın kumlar üzerinde hüküm sürüyor. Sri Lanka'nın güney şeridinin büyük bir bölümünü kaplayan hurma ağaçlarının gölgesinde kalan kıyı şeridinde, ıssız köşeler, boş plajlar, camiler, tapınaklar, beyaz bir deniz feneri ile dekore edilmiş romantik bir kale ve pirinç tarlaları bir arada bulunuyor.

Köşkün ana cazibe unsuru, dünyanın en yüksek leoparlar popülasyonlarından birine sahip olan Yala Ulusal Parkı'na yakınlığı. Fotoğraf: Chandika Jayaratne

Wild Coast Tented Lodge'daki kozaların iç görüntüsü. Fotoğraflar: Tim Evan-Cooke

Sri Lanka, kendine özgü renk, kültür ve dinlere sahip olmasından dolayı - ağırlıklı olarak Budizm - daha gürültülü kardeşi, kuzey şeridinden kolayca ayrılıyor. 2009 yılına kadar süren ve en cesur gezginleri bile caydıran iç savaş, beklenmedik bir etki olarak, adayı kitle turizminin yıkımlarından korumuş, bu yüzden Sri Lanka'nın sahil şeridi, büyük tatil köyleri yerine küçük çaplı ve farklı özellikleri olan mekanlara sahip.

Wild Coast'daki yemek seçeneklerinden, buharda pişirilmiş orfoz ve domatesli pirinç salatası. Fotoğtaf: Tim Evan-Cooke

Sonsuzluk havuzunun başlangıcında duran, Wild Coast Tented Lodge yemek bölümü. Fotoğraf: Tim Evan-Cooke

Burada, sabahları safaride leoparları gözlemlerken, öğleden sonra kıyıdan birkaç mil uzaklaşarak mavi balinaları arayışa koyulabilirsiniz. Ya da binlerce yıllık Padayatra'ya yürüyerek Kataragama tapınağı da dahil olmak üzere çok sayıda ilgi çekici dini mekanı keşfedebilirsiniz. Okyanus sörfçüler için ideal bir ortam sonarken, daha sakin bir tatilci iseniz sonsuzluk havuzunda tembellik yapabilir, ya da aromatik çay yaprakları ile dolu spa’da ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirebilirsiniz. UNESCO tarafından korunan sahil kıyısındaki Galle kalesi ise, dolambaçlı sokakları ile ailelerin akşam yürüyüşlerine ve sevgililerin romantik anlarına ev sahipliği yapan 16. Yüzyıldan kalma surlar ile çevrili.

Kataragama Tapınağı gibi dini mekanlara Wild Coast Tented Lodge'dan kolayca ulaşılabilir. Fotoğraf: Alamy

Konaklama seçeneği olarak yenilenmiş çiftçi bungalovlarını bulabileceğiniz Ceylon Tea Trails. Fotoğraf: Sebastian Posingis

Galle’nin UNESCO listesindeki kalesi ve deniz feneri. Fotoğraf: Reinhard Schmid - 4Corners Images

Parkın vahşi doğası, yapılan son sayıma göre 200'den fazla leopara ev sahipliği yapmakta - dünya üzerindeki en yüksek sayılardan biri - . Ve kamp, bölgede türünün ilk örneği olarak kendi leopar araştırma birimine ev sahipliği yapacak.

Ana Görsel: Tom Parker