Saint Laurent defilesine Doug Aitken damgası

26 Temmuz 2021

Fransız modaevi Saint Laurent’in İlkbahar-Yaz 2022 erkek giyim koleksiyonunu tanıttığı Venedik’te Amerikalı sanatçı Doug Aitken'in “Green Lens” enstalasyonu podyumun yıldızı oldu.

İtalya’nın kanallar şehri Venedik’te İlkbahar-Yaz 2022 erkek giyim koleksiyonunu tanıtan Fransız modaevi Saint Laurent bu kez tasarımlarından çok podyumda kullandığı Amerikalı sanatçı Doug Aitken’in enstalasyonu ile konuşuldu. Saint Laurent’in kreatif direktörü Anthony Vaccarello tarafından Aitken’e sipariş edilen “Green Lens” sanatçı tarafından “yaşayan bir sanat eseri” olarak tanımlanıyor. 


10 adet aynalı alüminyum panelden oluşan kaleydoskopik enstalasyon, Venedik ve çevresindeki bölgeye özgü bitkileri podyumun arka planına alarak defileye farklı olduğu kadar yaratıcı bir mekan hazırladı. Şov sırasında duman makinaları ve değişen ışıklar yardımıyla hareketli bir hale gelen enstalasyon, defile sırasında kullanılan, Certosa adasında kaydedilen doğa seslerinden oluşan müzik listesi ile de Saint Laurent tasarımlarına farklı bir boyut kattı. 


Aitken’nin enstalasyonu Temmuz ayının sonuna kadar Venedik’in Certosa adasında sanatseverler ile buluşmaya devam edecek. Sürdürebilirlik felsefesini tasarımlarının ve şovlarının bir parçası haline getiren Saint Laurent ayrıca defile sırasında yarattığı karbon ayak izini nötrlemek adına da enstalasyon kalktıktan sonra Aitken’in eserinde sergilediği bitkileri adaya dikecek.