Saint Laurent kürke veda ediyor

12 Ekim 2021

Fransız moda devi Saint Laurent 2022 itibari ile tasarımlarından gerçek kürk kullanmayacağını açıkladı.

Lüks giyim markası Saint Laurent’i çatısı altında barından Kering, 2022 yılı itibari ile modaevinin koleksiyonlarında kürk kullanmayacağını açıkladı. Dünyanın ve dolayısı ile modanın değiştiğinin altını çizen Kering CEO’su François-Henri Pinault lüks markaların da değişime ayak uydurması gerektiğini söyledi. Saint Laurent ile birlikte yine bir Kering markası olan Brioni’nin de önümüzdeki yıl itibari ile kürk kullanmayacağı açıklandı.

 

Saint Laurent ve Brioni, Kering çatısı altında kürk kullanan son modaevleriydi. Diğer Kering markaları Gucci, Balenciaga, Bottega Venata ve Alexander McQueen geçtiğimiz yıllarda koleksiyonlarında kürk kullanmayı bırakmışlardı.

 

Hayvan hakları için mücadele eden PETA, haberi memnuniyetle karşıladı. Onlarca yıldır Kering’e, markalarının kürk kullanmasını yasaklaması konusunda baskı yaptıkları bilinen grup, 2021 yılında kendileri adına Gillian Anderson tarafından kaleme alınan ve Kering’in kürk kullanmayı bırakması gerektiğini belirten bir mektubu şirketin yıllık toplantısına sunmuştu.

 

PETA ayrıca Louis Vuitton’a da Saint Laurent’in izinde gitmesi gerektiği konusunda çağrıda bulundu.