Saint Laurent, Memphis Group'un 40. yılını kutluyor

29 Mayıs 2021

Memphis Group'un kuruluş yıl dönümü, Fransız moda evi Saint Laurent'in konsept butiklerinde bir dizi renkli mobilya enstalasyonu ile kutlandı.

Memphis Group'un kuruluş yıl dönümü, Fransız moda evin Saint Laurent'in konsept butiklerinde bir dizi renkli mobilya enstalasyonu ile kutlandı.


2021 yılı Ettore Sottsass tarafından kurulan ve Nathalie Du Pasquier, George Sowden ve Shiro Kuramata da dahil olmak üzere ünlü üyelere sahip olan grubun 40. yıldönümüne denk gelirken, bu doğum günü, Sottsass’ın 1981 Carlton paravanından Peter Shire’ın 1982 yılına ait Bel-Ait koltuğuna kadar birçok imza tasarımı anarak kutlanıyor.
Saint Laurent, Los Angeles ve Paris’teki Rive Droite konsept mağazalarında Memphis Group’un prizmatik ruhunu kutluyor. Moda evinin ev ve yaşam koleksiyonu, 2019 sonbaharında Saint Laurent’ın evrenini geliştirmenin bir yolu olarak, marka ürünlerinden Baccarat cam eşyalarına ve sanat, tasarım ve müziği kapsayan sergilere kadar satın alınabilecek eklektik yaşam tarzı parçalarını da dahil ederek açıldı. Bu koleksiyon seçkisi, Galerie Lucas Ratton’ın Afrika heykellerinden oluşan bir seçkiden Helmut Lang’in büyük ölçekli “totemik” sanat eserlerine kadar uzanıyor.
Saint Laurent’ın mağaza sergileri, sanat yönetmeni Anthony Vaccarello’nun tutku duyduğu parçaları kutluyor ve 1983’te Monako’daki dairesini Memphis Group tasarımlarıyla döşeyen Karl Lagerfeld’in de sevdiği bir oturma odası parçası olan Masanori Umeda’nın Tawaraya Ring (1981) parçasını da içeriyor.


Memphis Group, Eylül 1981 tarihinde Milan’daki Arc’74 Gallery’de ilk koleksiyonunu sunduğunda, cesur renk, postmodern enerjik, plastiğe hitap eden ve reddedici, işlevsellik ve iyi zevke sahip olma kavramlarını içeren yeni bir tasarım diyaloğunu doğurmuştu.