Saint Laurent’ın Van Gogh esintili ceketi açık attırmada

15 Kasım 2019

Saint Laurent’ın 1988 yılı İlkbahar-Yaz koleksiyonunun bir parçası olan ve Vincent Van Gogh’un “Ayçiçekleri” isimli tablosundan esinlenen işlemeli ceketi açık artırmaya çıkıyor.


Dünyanın en özel ve pahalı kıyafetlerinden birisi olarak gösterilen, 1988 yılında podyumda Naomi Campbell tarafından taşınan Yves Saint Laurent imzalı ceket 27 Kasım’da Christie's’de açık artırmaya çıkıyor. İşlemeleri Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un “Ayçiçekleri” isimli tablosundan esinlenilen ceket kendisi için özel olarak dikilen gizemli bir müşteri tarafından açık artırmaya çıkarılıyor.

Haute Couture dikimin başyapıtlarından kabul edilen ceketin işlemeleri tam 600 saatlik bir çalışmanın sonucu. İşlemelerin hepsi ise elde dikilmiş. Ceketin süper model Campbell tarafından giyilen versiyonu halen Marakeş’teki Yves Saint Laurent Müzesi’nde sergileniyor.


Açık artırmaya çıkan ceket ile aynı sezonda koleksiyona eklenen ve yine Van Gogh’un bir başka eseri olan Irisis’ten ilham alan mavi ceket geçtiğimiz Ocak ayında bir açık artırmada dünyanın en zengin kadınları arasında olan Lübnan doğumlu girişimci Mouna Ayoub’a 175,500 euro’ya satılmıştı.

Christie’s tarafından yapılan açıklamaya göre “Ayçiçekleri” ceketinin açık artırmada 80,000 ila 120,000 euroya alıcı bulması bekleniyor.