Sakıp Sabancı Müzesi’nin Yeni Sergisi “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi”

17 Ocak 2022

Sakıp Sabancı Müzesi’nin Yeni Sergisi “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” ziyarete açıldı.

Türkiye sanat tarihinde önemli bir yeri olan Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatı üzerine odaklanan “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi 21 Aralık 2021 tarihinde Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu. Serginin kapıları, 1 Mayıs 2022 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.


Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Holding’in desteğiyle oluşturulan koleksiyon; 14’ü resmi kurum koleksiyonu, 17’si aile koleksiyonu, Abdülmecid Efendi’nin hayatının son 20 yılını geçirdiği Fransa’nın Nice şehrindeki Musee Massena Koleksiyonu’ndan 1926 tarihli bir otoportre ve  Rochefort’taki Pierre Loti Müze Evi’nden gelen, Abdülmecid Efendi’nin Loti’ye hediye ettiği orijinal çerçeveli 2 resim olmak üzere toplam 60 tablo ve 300’ü aşkın belgeden oluşuyor.

Abdülmecid Efendi (1868-1944), Osmanlı Rus Savaşı, Tuval üzerine yağlıboya, SSM Resim Koleksiyonu. 

Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonunda yer alan Abdülmecid Efendi’ye ait 6 eser ilk kez bilimsel bir araştırma ile aydınlatılarak “Görünenin Ötesinde Abdülmecid Efendi” başlıklı bölümde ziyaretçilere sunuluyor. Resim tekniğinden restorasyon çalışmalarına birçok farklı noktayı ele alan çalışma, Abdülmecid Efendi’nin sanatsal üretimlerine ışık tutuyor.

Abdülmecid Efendi (1868-1944), oğlu Ömer Faruk ile kütüphanesinde, Milli Saraylar Arşivi.

Serginin açılış toplantısında yaptığı konuşmada Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper “Her koşulda, sanatın kapsayıcı, birleştirici, bütünleştirici ve ilham verici gücüne; yaydığı umuda inanıyoruz. Ve işte tam da bu nedenle hangi alanda ne iş yapıyorsak yapalım, sanat bizim vazgeçemeyeceğimiz en önemli değerimiz olarak yerini koruyor. Topluluğumuzun ülkemizin sahip olduğu değerleri daha geniş kitlelere ulaştırma isteği; bugün bir başka ustayla Abdülmecid Efendi sergisi desteğiyle devam ediyor.” diyerek bunu mümkün kılan Sakıp Sabancı Müzesi’ne teşekkür etti.