Salone del Mobile 2017’nin Ardından

14 Nisan 2017

Şehri bütün bir hafta boyunca dönüştüren Tasarım Fuarı ve Mobilya Haftası'nın ardından akıllarda özellikle kalan enstalasyonları derledik.

"Dünyaca ünlü tasarımcı ve sanatçılar bütün şehre yayılan ve yılın en çok merak uyandıran mobilya ve tasarım fuarındaydı."

Salone del Mobile 2017, geçtiğimiz hafta Milano’yu enstalasyon, pop-up etkinlikler ve partilerle dolu bir şehre dönüştürdü. Dünyaca ünlü tasarımcı ve sanatçılar bütün şehre yayılan ve yılın en çok merak uyandıran mobilya ve tasarım fuarındaydı. Avrupa’nın en yoğun şehirlerinden biri olan Milano, Salone’nin gizli saklı kalan sürprizleri, en beklenmedik yerlerde yaratılan gerçeküstü mekanları, izleyiciyi de dahil eden deneyimleri ve görsel büyüleyiciliğiyle kalabalığın bütün yoruculuğuna rağmen kurduğu mekanlarla ilham verici kaçış noktaları sundu. Haftanın hafızalarda kalan 5’ini derledik:

Dimore Studio

Tasarım Haftası
'nın en muhteşem sergilerinden olan Milano merkezli Dimore’de Britt Moran ve Emiliano Salci’nin her zamanki eklektik büyüsü sofistike renkleri, dokuları ve detaylarıyla en önemli noktalardan birini yarattı şüphesiz. Daha önce ikilinin yaşamlarını geçirdiği mekanda orijinal freskolar arasında aynadan sehpalar, 50’lerin Amerikan estetiğiyle birleşen Uzak Doğu dokusuyla etkiliyordu. Dimore Studio, Via Solferino 11 adresinde.Nendo

Dev bir akvaryum içinde dans eden denizanası formunda vazolar. İncecik ve geçirgen silikon madde suda yüzüyormuş yanılgısı veriyor izleyiciye. Nendo, Japonya merkezli bir stüdyo ve “Invisible Outlines” başlıklı bu projelerinde vazoyu bir obje olarak etiketlendiği geleneksel rolünden koparmış. Jil Sander iş birliğiyle gerçekleşen projede suyun akış hızı, yönü değiştikçe vazolar da suyla uyum içinde süzülüyor. Nendo’nun projesi çiçek, vazo ve su üçlüsünü yorumlama biçimiyle en çok ilgi gören enstalasyonlardan bir tanesiydi ve Jil Sander’ın Via Luca Beltrami’deki showroom’unda yer aldı.Bisazza Cementiles by the Campana Brothers

Campana Brothers’ın Bisazza Cementiles için hazırladığı bu organik tasarım yeşil, sarı, kırmızı ve mavi renklerden oluşuyor. Her biri elle hazırlanan karolar için Agate taşının doğal harelerinden ilham alınmış. Büyük bir zanaatin de söz konusu olduğu bu sanatsal üretim için Brezilyalı ikili İtalyan mozaik üreticisi Bisazza Cementiles’in birlikteliği çok anlamlıydı. Güçlü bir çimentonun renkli oksitlerle bir araya gelmesinden oluşan spiral formları Bisazza’nın flagship mağazası olan Via Senato 2’de görüldü.Cartier Precious Garage

Cartier, Porto Riko’lu görsel sanatçı Desi Santiago’yla yaptığı iş birliğiyle sıradan ve günlük olan ne varsa onu “değerli kılmaya” odaklanmış. Bir hırdavatçı dükkanında değersiz, kaba saba ne varsa mücevhere dönüştüren enstalasyonda en çok dikkat çeken tavanda asılı duran Cartier arabasıydı. Enstalasyon, Via delle Fosse Ardeatine’de Garage Sanremo’da görüldü.


Studio Swine for COS

Londra
merkezli stüdyo gerçeklikle hayal ürünü olma arasında gelip giden bir proje yarattı. Ağaca benzeyen bir yapıdan çıkan beyaz balonlar herhangi bir yere temas ettiği anda form değiştirip beyaz bir sise dönüşerek yok oluyor. Stüdyo’nun COS için yarattığı proje görsel bir deneyim olmanın ötesine geçerek izleyiciyi de içine dahil ediyordu. Mevsimlerin değişiminden ve doğadan ilham aldıklarını söyleyen markanın kurucuları Azusa Murakami ve Alexander Groves için bu deneyimin en önemli özelliği materyali keşfederken bir yandan fonksiyonellik ve güzellik kavramları üstüne sorular sorması. Bu interaktif proje Via Pietro Mascagni 8’de yer aldı.