SALT'ın Yeni Sergisi: “Bilinmeyene Doğru”

17 Mayıs 2022

SALT’ın, Varşova Modern Sanat Müzesi iş birliği ile düzenlediği “Bilinmeyene Doğru” isimli sergi, 14 Ağustos tarihine kadar ziyaretçileriyle buluşacak.

SALT Beyoğlu ve SALT Galata'da sanatseverlerle buluşan  "Bilinmeyene Doğru" sergisi Varşova Modern Sanat Müzesi video ve film koleksiyonundan bir seçki sunuyor. 

Diane Severin Nguyen, Nathalie Djurberg, Agnieszka Polska, Józef Robakowski, Duncan Campbell, Deimantas Narkevičius, Shana Moulton, Jananne Al-Ani, Oleksiy Radinsky, Neil Cummings ve Marysia Lewandowska’nın işlerini bir araya getiren sergi, adını Deimantas Narkevičius’un, Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. yıldönümü vesilesiyle ürettiği işinden alıyor.


"Bilinmeyene Doğru", 1989 sonrası dünyada sanatın, yerleşik tarihsel ve kültürel anlatıları kırma, bilinenin ötesine, başka öznellik ve anlatılara alan açma potansiyeline odaklanıyor. 

Eski Doğu Bloku’ndan günümüz Doğu Avrupa’sına uzanan bir toplumsal panorama sunan sergi, toplumsal iktidar mekanizmaları ile gündelik yaşam, müesses tarih ile öznel bellek, bilgi rejimleriyle bilinçdışı arasındaki gerilim ve çelişkilerin izini sürüyor.


SALT Beyoğlu’nun Forum, Kış Bahçesi ile ikinci ve üçüncü katlarına yayılan sergi, SALT Galata’daki Enthusiasts Archive (Müptelalar Arşivi) ile devam ediyor.

"Bilinmeyene Doğru" SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Fatma Çolakoğlu ve Varşova Modern Sanat Müzesi Başküratörü Sebastian Cichocki tarafından programlanarak, yazar ve editör Eda Sezgin’in iş birliğiyle hazırlandı. Sergi, 14 Ağustos tarihine kadar ziyaretçilerle buluşmaya devam edecek.