Salvatore Ferragamo Resort 2021 Koleksiyonu

10 Ağustos 2020

İlhamını Orta Çağ İskandinav tasarımlarından alan Salvatore Ferragamo’nun yeni yaz koleksiyonu, ‘az ama öz’ akımına uyarak günümüze hitap eden çok zarif parçalardan oluşuyor.

Pandeminin getirdiği bu stres ve endişe dolu zamana karşılık, Ferragamo’nun kreatif direktörü Paul Andrew, bu yeni sezonunu organik materyallerden üretilmiş minimal ve işlevsel parçalardan oluşturmaya özen gösterdi. Hafiflik ve esnekliği odak noktasına koyarak eski sezonlara kıyasla çok daha ‘öz’ bir koleksiyon tasarladı. 


Toskana’daki Forte Dei Marmi’ye yakın Maurizio Tempestini tarafından tasarlanmış evinden gerçekleştirdiği Zoom toplantısında, Andrew bu koleksiyonun ilham kaynağın Orta çağ İskandinavya tasarımlarının olduğunu belirtti. “Floransa’da yeni bir apartman kiraladım ve içindeki parçaların işlevselliği, temiz kesimi ve organik hissiyatı beni çok etkiledi.” dedi.


Ferragamo’nun hedefi, önümüzdeki seneye kadar üretilen materyallerin en az %25’ini sertifikalanmış sürdürebilir materyallerden oluşturmak. Bu nedenle, bu yeni sezon koleksiyonunda da doğa dostu bir yol izleyerek, organik pamuklu T-shirt’ler ve ileri dönüştürülmüş deri ceketler bulunduruyor. Sert kesimli deri ürünlere kıyasla, Andrew’un yeni yaklaşımında, sofistike tutacaklı Gancini tokaları ve ‘hobo’ çantaları gibi zarif ürünler bulunuyor. İsrafı azaltmak, Ferragamo’nun bir başka hedefi. “Sürece sadece yaratıcı değil, aynı zamanda üretim perspektifinden de bakmak zorundayız” diye belirtiyor Andrew.


Karantinadan en çok etkilenen sektörler arasında moda sektörü bulunuyor olsa da, bu pandemi döneminde çalışmalarını evden sürdüren Ferragamo ekibi, yeni koleksiyonlarıyla birlikte etkileyici bir şekilde yaratıcı vizyonlarını kanıtlamış oldular. “Ekibimle gurur duyuyorum ve onlara minnettarım” diyor Andrew, “Evden çalışarak harika bir iş başardılar. Bu koleksiyon gerçekten benim için çok özel.”