Sammezzano Kalesi Yeni Sahibini Bekliyor

03 Aralık 2018

Kent kaşiflerinin sevgilisi Toskana'daki kaleydoskobik kale, 18,3 milyon dolara satışta.

"Üç katlı Sammezzano, yılın her günü için, her biri kendine özgü bir isme ve dekoratif bir dokunuşa sahip 365 odaya sahip."

Toskana kırsalında yaklaşık otuz yıldan beri kaderine terkedilmiş halde duran Sammezzano Kalesi, otuz yılın ardından tekrar satışta. Kale, 1990'lardan bu yana halka kapalı olmasına rağmen, her zaman kent gezginleri için kült bir yer haline geldi. En son olarak 2017 yılında 15 milyon avro karşılığında açık artırmayla satın alınan kale geçtiğimiz ay tekrar satışa çıktı.

Fotoğraflar, Coldwell Banker / Bodini Barbera Real Estate'in izniyle.

58.448 metrekarelik üç katlı Sammezzano, yılın her günü için, her biri kendine özgü bir isme ve dekoratif bir dokunuşa sahip 365 odaya ve çevresinde 65 dönümlük egzotik bir parka sahip.

17. yüzyılda inşa edilen Sammezzano, lüks bir otel’den kral mülküne pek çok farklı konsepti yaşayıp yaşattı. Kalenin her ne kadar terk edilmiş dönemleri olsa da, Instagram'ın gücü ile kalenin süslü tasarımının belgelendiği #sammezzano hashtagi sayesinde göz alıcılığı asla unutulmadı.

Sammezzano, bir İspanyol asilzadesi tarafından 1605 yılında inşa edildi ve daha sonra 1853 ve 1889 yılları arasında bu restorasyonla şehre ilham veren bir mimari ikona dönüştüren Ferdinando Panciatichi Ximenes tarafından Mağribi bir saray olarak yeniden biçimlendirildi. Şaşırtıcı olan ise Ximenes’in başyapıtının esin kaynağı olan Doğu krallıklarını hiç ziyaret etmemiş olması, bunun yerine bu titiz tasarımı için kitaplardan yola çıktığı düşünülüyor.

Kale, 1970'lerde ise bir İngiliz-İtalyan şirket tarafından otele dönüştürüldü. Şık misafirlerin sohbetleri ile dolan 365 odası, ancak bir süreliğine böylece halka açılmış oldu. Nihayetinde, ödeme yapan müşterilerin sayısının hiçbir zaman bakım maliyetini karşılamaması sebebiyle otel, 1990'larda kapandı.


Çok eski değil daha 1999 yılında, Sammezzano, bir restorasyon daha geçirdi, ancak ardından büyük ölçüde terk edildi ve tekrar halka kapatıldı. Nisan 2012'de, yaratıcısı Ferdinando Panciatichi Ximenes d'Aragona'nın kısaltması olan FPXA 1813-2013 ismiyle Sammezzano için kar amacı gütmeyen bir komite kurularak ziyaretçiler için rehberli turlar düzenlendi ve saray fotoğrafçılar arasında kült bir konum edindi.

Sammezzano, Roma'da da bir şubesi bulunan Amerikalı emlakçı Coldwell Banker Luxury tarafından satılıyor.