San Francisco’da Zen Kaçış: Onsen

06 Nisan 2018

Şehrin en canlı bölgesinde yer alan Onsen, son derece mütevazı bir Japon hamamı aynı zamanda ve leziz uzak doğu mutfağına sahip bir Japon meyhanesi.

"Sekoya ağacından yapılmış olan dekorasyonu, barut fıçısı masaları, eşsiz Japon kumaşlarıyla kaplanmış mobilyaları ve el yapımı shoji kağıt panelleriyle, büyülü bir mekan. Ya da şimdinin diliyle ‘instagrammable’..."

Son dönemde gurme çevrelerde ‘izakaya’ konuşuluyor. San Francisco’nun hareketli Tenderloin mahallesinde 19’uncu yüzyıldan kalma bir nakliye evine konuşlanan bir Japon hamamı, içinde bir ‘izakaya’ da barındırıyor. Onsen, gerçek bir zen sürprizi. Sekoya ağacından yapılmış olan dekorasyonu, barut fıçısı masaları, eşsiz Japon kumaşlarıyla kaplanmış mobilyaları ve el yapımı shoji kağıt panelleriyle, büyülü bir mekan. Ya da şimdinin diliyle ‘instagrammable’...Fotoğraf Rachel Venancio

Şehrin müthiş telaşı, Onsen’e adımınızı attığınız andan itibaren bir anda içine alıyor sizi, sessiz ve sakin moduyla. Restoranın geri dönüşüm kağıttan yapılan menüsü, onunla ilgili tatlı detaylardan bir tanesi. İçeriye girdiğinizde ön kısımda sizi karşılayan küçük bar alanındaki alçak sandalyelerinde oturup, vejetaryen atıştırmalıklar, et şişler, mantılar, Brüksel lahanasından ve karalahanadan özel tatlardan deneyebilirsiniz. Onsen’in şefi George Meza’nın yemekleri özetle, Asya ve kuzey Kaliforniya mutfağını bir araya getiriyor. Dingin Onsen’de, yemek öncesi ya da sonrası biraz daha rahatlamak isterseniz eğer, lokal ellerden çıkan Sequoia’dan, Crane of Dewa’ya ve Akita prefecture’a kadar farklı sakeler de tadabilirsiniz.