Sanal ve artırılmış gerçeklik ile uzaya farklı bir bakış

07 Şubat 2020

NASA artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçekliği (VR) astronomi ve mühendislik alanlarında kullanımına olanak sağlayan yeni projesini açıkladı.

Sanal ve artırılmış gerçeklik uzun zamandır teknoloji severlerin gözdesi. Ancak konsol ve mobil oyunlardan farklı alanlarda kullanımı kısıtlı olan bu teknolojiler şimdilerde NASA ile ikinci baharlarını yaşamak üzere.

Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini daha önce astronot eğitimleri için kullanan NASA, mühendis Tom Grubb’un önderliğinde VR ve AR teknolojilerini uzayı incelemek için kullanacaklarını açıkladı. Uzay haritası bir yazılım sayesinde hem sanal gerçeklik gözlüğüne hem de artırılmış gerçeklik sayesinde telefonumuza yüklenebilecek.

Galaksimizde bulunan yıldızların sayısını incelemek için genellikle eski araçlar ve dağınık veri tabanları kullanılıyor. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde mühendis olarak görevli olan Tom Grubb, yıllardır yıldız verilerinin VR ve AR’da kullanılabilmesi için çalışıyor. Grubb ve ekibi, yıldızların verilerini VR ve AR teknolojisi ile kullanılacak hale getirmeye başladılar.

NASA’nın ve birçok astronomun neredeyse yüzyıllardır üzerinde çalıştığım evren haritası yüksek çözünürlüğü teleskopların gelişmesiyle ve uzaya gönderilen keşif araçları sayesinde son yıllarda genişledi. Bu araştırmaları bir adım öteye taşımayı amaçlayan Grubb ve ekibi gözlem evlerinin yıllardır üzerinde çalıştığı ve hayata geçirmek için büyük paralar harcadıkları gökevlerini sanal gerçeklik gözlüklerinin içerisine taşımayı başardılar.


Ekibin projesine göre bu yeni yazılım ile araştırmacılar üç boyutlu evren haritası ile yıldız yollarını ve konumlarını daha iyi gözlemleyip yeni dünyalara açılan kapıları daha kolay bir şekilde keşfedebilecekler. Araştırmaları ve yazılım kodlarını kamuoyu ile de paylaşan NASA’nın bu çığır açan teknolojisine yakından bakmak isterseniz https://github.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.