Sanat Dünyası Afet Dayanışması İçin Bir Araya Geliyor

01 Mart 2023

Sanat dünyası deprem felaketine yönelik yardım ve bağış çabalarını desteklemek için birleşti.

Uluslararası sanat platformları ve sanatçılar afet dayanışmasına destek olmak adına pek çok girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Organizasyonun başında çevrimiçi bilet satışlarının yüzde 50'sinin felaket mağdurlarına fayda sağlayacağını açıklayan Art Dubai yer alıyor. Ayrıca New York'ta, dijital platform e-flux tarafından düzenlenen deneysel Türk filmi “Gılgamış”ın gösteriminden elde edilen gelir ve e-flux mağazasındaki satışlar Türkiye'deki afet yardımına bağışlanıyor. 

Kar amacı gütmeyen oluşum Open Space Contemporary, İngiliz Kızıl Haçı gibi çeşitli yardım kuruluşlarından birine bağış yapıldığına dair bir belge karşılığında satın alınan sanat eserleriyle birlikte bir bağış toplama kampanyası da düzenliyor. Şimdiye kadar katılan sanatçılar arasında Özge Topçu, Jen Nieuwland, Radek Brousil, Jaime Gili, Anna Perach ve Lucia Pizzani yer alıyor. Ayrıca Open Space kurucusu Huma Kabakçı verdiği demeçte, “Bu dayanışma tek seferlik bir yarış değil, bir maraton, çünkü ne yazık ki zarar çok büyük.” dedi.

Geçtiğimiz aylarda New York Modern Sanat Müzesi'nde “Unsupervised” başlıklı sergisi açılan sanatçı Refik Anadol'un depremzedeler için Twitter üzerinden başlattığı kripto bağış kampanyası web3 sanat alanına da uzanıyor. Bu fonlar, büyük zorluklar yaşayan insanlara çok yardımcı olacak" diye yazan Anadol, “Umarım web3 topluluğu ile güçlü bir destek toplayabiliriz!” diyerek ekledi. Sanatçının Twitter'ına göre, geçtiğimiz haftalarda Grammy'lerde de güzel geri bildirimler alan Anadol, diğer üç organizasyonla güçlerini birleştirerek bugüne kadar 4,49 milyon dolarlık yardım fonu toplandığını paylaştı.


Anton Vidokle and Pelin Tan, Gilgamesh: She Who Saw the Deep (2022), still.