Sanat Kasabasında bir Otel

17 Ocak 2022

Hong-Kong merkezli tasarım şirketi Cheng Chung Design (CCD), Dongfengyun’un benzersiz tuğla mimarisinden aldığı ilham ile Çin’in kırsal kesiminde bir otel tasarladı.

Otel, tamamen yerel sanatçı Luo Xu tarafından tasarlanan, Yunnan eyaletinde bulunan Dongfengyun Sanat Kasabası’nda konumlanıyor. İki mil karelik bir alana yayılmış büyük bir sanat enstalasyonun parçasını oluşturan Dongfengyun Hotel Mi’Le, yerel olarak pişirilen kırmızı tuğlalardan inşa edilmiş bir dizi kıvrımlı yapıdan oluşuyor.


 

Butik otel markası Mgallery tarafından işletilen Dongfengyun Hotel Mi’Le, 232 oda, iki restoran, ve iki bardan oluşuyor. CCD tarafından yaratılan iç mekan tasarımında ise doğal malzemeler yumuşak aydınlatma ile birleştirilerek mimarin ayırt edici biçimleri kullanılmış.


CCD bir röportajında “Modernize edilmiş veya endüstriyel tasarım ifadelerini benimsemedik” diye açıklama yaptı.

 

“Bunun yerine ekip, yerel kültürel bağlamdan ilham aldı ve alanı doğayla bütünleştirmek için basit dillerden yararlandı.” diyerek otel tasarımında öne çıkan unsurun doğallık olduğunu vurguluyor.


 Otel genelinde, mütevazi malzemeler, lüks donanımlar ve kaplamalar ile birleştirilerek misafirler için doğru bir denge sağlanması amaçlanmış. Bu denge, toprak ve kil gibi malzemelerin, cilalı taş zeminler ile yüksek kalitede mobilyalarla eşleştirildiği restoran ve ortak alanlarda gözlemlenebiliyor. CCD tarafından da ifade edildiği üzere; “Her detay, yerel işçiliğin izlerini taşıyor ve bunu yaparken de gizlice kendi hikayesini anlatıyor.”