Sanat Oyunu

18 Haziran 2018

Erkekler için boş vakit geçirmenin en iyi yolu, milyon dolarlık bir sektör ve milli gurur için en sportif yol. Bu defa top sahadan çıkıyor ve Miami’de bir müzeye düşüyor.

"Popüler kültürdeki en önemli figürlerden olan futbolcuların portreleri, Amerikalı ressam Kehinde Wiley’nin Samuel Eto’o tablosu gibi birer Yunan tanrısı görüntüsünün gücünde sergide yer alıyorlar."

Nasıl, nerede ve kimler arasında oynanırsa oynansın futbolun farklı kültürlerden ve milletlerden insanları bir araya getiren birleştirici gücü göz ardı edilemez. 2 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek olan Pérez Art Museum Miami'de (PAMM) sergilenen ‘The World’s Game: Fútbol and Contemporary Art’ sergisi, futbola birçok açılım getiriyor. 2018 Dünya Kupası ile birlikte eş zamanlı açılan sergi, Andy Warhol, Maria Lassnig ve Antoni Muntadas gibi 30’u aşkın sanatçının işleriyle, fotoğraf, heykel ve resim gibi farklı sanat mecralarıyla futbolun sanatın içindeki rolünü irdeliyor.

Pérez Art Museum Miami'deki ‘The World’s Game- Fútbol and Contemporary Art’ sergisinden görüntü. Fotoğraf, Oriol Tarridas


El futbolista delicado de la tricolor, 2005, Roberto Guerrero, polisitren üzerine dijital baskı. Sanatçının izniyle.

Warhol’un ‘Athletes’ serisinin bir parçası olan, 1978 tarihli Brezilyalı futbolcu Pelé portresi, Brezilyalı sanatçı/fotoğrafçı Vik Muniz’in parçası Edson’ın (Pelé) yanında beliriyor. Popüler kültürdeki en önemli figürlerden olan futbolcuların portreleri, Amerikalı ressam Kehinde Wiley’nin Samuel Eto’o tablosu gibi birer Yunan tanrısı görüntüsünün gücünde sergide yer alıyorlar. Bir grup sanatçı ise futbolun bir oyun olmadığını sorguluyor. Taryn Simon’ın 2015 imzalı Paperwork and the Will of Capital serisinden olan büyük boyuttaki fotoğrafı, FIFA toplantı masasının ortasındaki çiçek yerleştirmesini odak alıyor. Paul Pfeiffer’ın video işi, penaltı yakalamaya çalışan futbolcuların denemelerinden bir seriyi gösteriyor.

Endless Column III, 2017, Hank Willis Thomas, fiberglas, araba boyası. Sanatçının ve Ben Brown Fine Arts London'ın izniyle.

Serginin tamamı, futbolun kendi içindeki çeşitliliğini yansıtıyor. Bunu yaparken de kimi zaman birbirlerinden son derece uzak ve hatta zıt noktalarda durduğu düşünülen sporu ve sanatı, oyun oynama sanat ve sanat oyunu kavramlarıyla bir araya getiriyor.