Sanat ve modanın eşsiz füzyonu: Valentino Haute Couture 2021

26 Temmuz 2021

Sanat ve moda Valentino’nun Des Ateliers couture koleksiyonu ile Venedik’te yeniden hayat buldu.

Venedik Bienali’ne de ev sahipliği yapan Arsenale’de Valentino Des Ateliers Haute Couture şovunu geçtiğimiz haftalarda görücüye çıkaran İtalyan modaevinin kreatif direktörü Pierpaolo Piccioli defileye katılanlara sadece bir moda şovu değil yeni nesil sanatçıların eserlerinden de parçalar sundu. 


Arsenale’nin mimari yapısına hiç dokunmadan kurulan uzun ve beyaz podyum üzerinde yeni tasarımlarını sergileyen Piccioli defileye şarkıları ile eşlik etmesi için Cosima’yı davet etti. Vuslat Foundation tarafından desteklenen şovda ayrıca Giuseppe Penone’nin bir heykel çalışması da yer aldı. Piyano eşliğinde “The Fun Is Here” isimli albümünden şarkılar seslendiren Cosima’nın sesine her biri bir sanat eserini andıran tasarımlar eşlik etti. 


Fakat Piccioli bu defa tasarımlarını hayata geçirirken yalnız değildi. Koleksiyona küratör Gianluigi Ricuperati’nin seçtiği dünyanın dört bir yanından aralarında Luca Coser, Jamie Nares, Wu Rui ve Malte Zenses gibi isimlerin bulunduğu 15’ten fazla genç sanatçı da destek verdi. 


Patricia Treib’nin “Undulate and La Grotta” isimli soyut eserinden ilhamla ortaya çıkan parlak yeşil ve mor renkler ve Anastasia Bay’in “La danse Bleue” eserinden figürler, Piccioli ve genç sanatçıların elinde eşsiz kumaşlara ve muazzam siluetlere dönüşmüş.