Sanat ve Tasarımın Sınırını Ortadan Kaldırmak: Seletti

21 Nisan 2017

Çin’in tasarım kültüründen ilham alan marka, geçtiğimiz Nisan ayında Milano Tasarım Haftası’ndaydı

"Alışılmadık, yenilikçi ve ters köşe işlerle her zaman dikkat çeken Seletti için bu duruş, onların deyimiyle bir (d)evrim niteliğinde."

1964 yılında kuruluşundan bu yana, vizyonuyla ve karakteristik yapısıyla dikkat çeken Seletti’nin tarihi, markanın CEO’su Stefano Seletti'nin babası Romano Seletti’nin Çin seyahatlerinden aldığı ilhama dayanıyor. 1972’den itibaren Uzak Doğu’ya, özellikle Çin’e sıklıkla seyahat eden Romano Seletti, Çin’deki en popüler ev eşyalarının ithalatına öncülük ederken Seletti’nin temellerini atmış. Stefano Seletti ise henüz 17 yaşında bir öğrenciyken babasıyla Çin, Hindistan ve Tayland’a seyahat ederek markanın büyümesine katkıda bulunmuş.  

Stefano Seletti

Çin’in tasarım alanında da ön plana çıkacağına inanan Stefano Seletti, markayı özellikle Çin’de büyütmek istediklerini dile getiriyor. Ancak Seletti sadece bir tasarım firması değil. Çünkü Stefona Seletti’ye göre tasarım, limitleri olan ve “mantıklı” hareket etmek zorunda olduğunuz bir alan. Marka olarak tasarımı sanatla buluşturmaya önem veren Seletti, sanata daha çok yoğunlaştıklarının altını çiziyor. Bu yüzden tasarım dünyasından olmayan birçok sanatçı ile iş birliği yapmaya devam ediyorlar. Alışılmadık, yenilikçi ve “ters köşe” işlerle her zaman dikkat çeken Seletti için bu duruş, onların deyimiyle bir (d)evrim niteliğinde.

“Kusurlu mükemmellik” anlayışıyla ortaya alışılmadık ürünler çıkaran marka, boyası yarım kalmış bir raf veya tanımlanamayan bir şekille karşımıza çıkabilir, günlük objelerin fonksiyonlarını değiştirerek bir tamir ustasının elinde görmeye alışık olduğumuz tamir takımını sofra takımına çevirebilir veya çöpe attığımız yumurta kabını bir lambaya dönüştürebilir. Stefano Seletti’ye göre ürettikleri birçok ürün yetişkinler için adeta birer oyuncak. Bu yüzden de en çok sattıkları ürünün “monkey lamp” olması hiç de şaşırtıcı değil. 


Tasarım projelerine ve kendi deyimiyle “İtalyan mükemmelliğini” karakterize eden bir yaratıcılığa odaklanan Seletti, inovasyon ve orijinalliği merkezine alıyor. Geçtiğimiz Nisan ayında, Milano Tasarım Haftası sırasında, Studio Job, BLOW ve UN_LIMITED EDITIONS iş birliğiyle iki ayrı proje gerçekleştirerek yeni mağazasını açtı. Corso Garibaldi 117’de yer alan Seletti mağazası BBMDS tarafından tasarlandı. Seletti dünyasında var olan esnekliği merkezine alan tasarımda mekanın dinamizmi ön planda tutulmuş.Mağazada yer alan ilk koleksiyon tamamen Job Smeets ve Nynke Tynagel iş birliğiyle yaptıkları yeni projelere adanmış. Markanın aynı zamanda sanat yönetmeni olan Stefano Seletti’ye göre, yaptıkları değerli sanat eserlerini alıp onları herkesin ulaşabileceği bir platforma taşımak çok önemli. Amaçları, bu tavırlarını dünyanın her yerinde insanların yaşam alanına hakim hale getirmek.