Sanat ve Umudun Buluştuğu Nokta: Urban Zen Foundation

21 Temmuz 2017

İyileştirilmiş ruhlarla daha güçlü tasarımlar ve daha güçlü bir gelecek mümkün.

“Kuruluşun temel manifestosu, kreatif insanları, bu fikirleri geliştirecek girişimciler ve uygulamaya koyacak güçlü network’ler ile buluşturmak.”

2015 yılının yazında DKNY’u devredip kendi içsel yolculuğuna başlayan Donna Karan, rotasını uzun yıllar boyunca evi olan New York’un sınırları dışına doğru yöneltmeye karar vermişti. Tüm konsantrasyonunu kendi kurduğu Urban Zen Foundation’a odaklayan Karan, DKI’dan ayrılmasının hemen ardından aktive ettiği Urban Zen‘in e-ticaret sitesi ile hayatında yepyeni bir sayfa açtı. Hızlıca büyüyen Urban Zen’in Manhasset ve Sag Harbor’daki adreslerinin yanına Batı Hollywood’u ve Aspen’i eklemesi ise uzun sürmedi.

Herhangi bir mevsimi baz almadan zamansız kıyafetler hazırlayan tasarımcı, ilk koleksiyonunda Afrika’nın geleneksel sanatçılarını moda ile buluşturdu. Yöreye özgü eklektik desenleri modern çizgilerle birleştiren giysilerin ardından, doğu mistisizmini yansıtan yoga kıyafeti koleksiyonu piyasaya sürüldü.


Moda alanına getirdiği bu yeni soluk, Urban Zen dünyasının sadece küçük bir parçası. Kuruluşun temel manifestosu, kreatif insanları, bu fikirleri geliştirecek girişimciler ve uygulamaya koyacak güçlü network’ler ile buluşturmak. Tasarım atölyesinin yanında mekanlarını uluslararası sanat sergilerine, seminerlere ve konuşmacılara açan Urban Zen, dünyanın güncel sorunlarını tartışan ve çözüm arayan bir organizasyon. Aktivistlerle kol kola çalışan ekibi sayesinde eğitim, sağlık ve kültür alanlarındaki problemlerin derinine inen Donna Karan, başlattıkları kampanyalarla sınırlarını her geçen gün geliştiriyor.

Urban Zen’in kendi içinde belirlediği üç ana konu başlığı var: Kültürlerin korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve çocukların desteklenmesi. Kültür çatısı altında başlattığı projelerinden Naturally Haiti, ülkenin geleneksel el sanatlarını desteklemek için başlatıldı. Her biri el yapımı ve eşsiz olan bütün objeleri tasarım aşamasından itibaren takip eden Karan, eserlerini dünya ile paylaşan sanatçıların koşullarını iyileştirmek için çalışıyor. Urban Zen’in çatısı altında satışa sunulan bu objelerin geliri ise yardım kuruluşlarına devredilerek bölgeye geri kazandırılıyor. Bu döngü sayesinde hem Haiti’nin kültürel ve ruhani değerleri canlanıyor hem de toplumun sosyo-ekonomik yapısı güçleniyor.

Urban Zen’in sağlık alanındaki projesi Urban Zen Integrative Program, 2007’den beri doğudan gelen alternatif iyileştirme tekniklerini batının medikal gücü ile bir araya getirmeye çalışıyor. Kendi kişisel trajedisinden kazandığı deneyimlere dayanarak Karan, hastalar ve onların yakınları için tek başına medikal tedavinin yetersizliğine işaret ediyor. Beden sağlığı için öncelikli olanın ruhun iyileşmesi olduğuna inanan ekip, yoga terapi, reiki, aromaterapi gibi alternatif tekniklerin sağlık sisteminin içine entegre olması için çaba sarf ediyorlar.

Sağlık alanında ciddi ilerlemeler kaydeden Urban Zen, proje hastanelerde uygulamada olan iyileştirmleri, kaynakları yetersiz olan bölgelerdeki okullara ulaştırmak için yola çıktı. Haiti’deki Urban Zen proje okulu, öğrencilere reiki, yoga ve farklı meditasyon teknikleri öğretirken, temel ihtiyaçlar için destek olarak ülkenin geleceğine yatırım yapıyor.

Karan liderliğinde ilerleyen Urban Zen, projelerini sosyal medyada ve internet sitesi üzerinden tüm dünya ile paylaşıyor. Siz de Urban Zen’in dünyasına girmek ve projelerine destek olmak isterseniz, detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.