Sanatçı Sterling Ruby ilk hazır giyim koleksiyonunu sundu

30 Haziran 2019

Amerikalı multidisipliner sanatçı Sterling Ruby, Pitti Uomo'nun özel konuğu olarak ilk kez modaya el attı.

Sterling Ruby'yi Pompei'deki kalıntıları akla getiren seramik heykellerinden hatırlarsınız. Endüstriyel bir medeniyetin kıyametinden geriye kalan borular, kül tablaları, kolonlar, saykadelik Jurassic Park fosilleri gibi gelecekteki insanlık durumuna işaret eden objeleri büyük boyutlarda sergilediği gösterişli yerleştirmeleriyle ünlüdür. Ruby, bu kez dert edindiği tüm konuları bir galeri mekanına değil, podyuma yansıttı.

Erkek moda dünyasının önde gelen buluşma noktalarından Pitti Uomo fuarı, bu yıl Los Angeles'ta yaşayan ünlü sanatçıyı onur konuğu olarak davet etti. Genç yaşından beri kendi kıyafetlerini  kişiselleştirmeyi sevdiğini ve yaratıcı üretimde moda veya sanat arasında bir fark görmediğini belirten Ruby, fuarda S.R. Studio. L.A. CA. ismini verdiği markasıyla yer aldı.


Raf Simons ile yakın arkadaş olan ve Simons'ın yanı sıra Calvin Klein ile de işbirlikleri yapan sanatçının bir yıldır üzerinde çalıştığı koleksiyondaki asit yıkama işçi tulumları, sert kumaştan kalıp gibi duran pançolar, fotoğraf baskılı kimonolar, kolları ve etekleri uzun prairie elbiseleri oldukça beğeni topladı. Sanatçının kariyerini ve yaşamını izleyenler, sanat eserlerine gönderme yapan birçok detay ile karşılabiliyor. Örneğin kimonolardaki fotoğraflar sanatçının eşi Melanie Schiff'e ait. Naylondan yapılmış bir yeleğin üzerindeki 'Hex' başlıklı kitap kapağı, Ruby'nin çocukluğunun geçtiği yıllarda Pensilvanya'da gerçekleşen bir cinayetin hikayesi.


Bir erkek moda fuarında yer almasına rağmen, Ruby koleksiyonu cinsiyet gözetmeksizin tasarladığını ifade ederek defilede hem kadın hem de erkek modeller kullandı. Bazıları sınırlı sayıda üretilen sanat eseri niteliğinde görülebilecek bazıları ise ready-to-wear olarak satışa sunulan giysiler, S.R. Studio sitesinden edinilebiliyor.