Sanatçı ve Fotoğrafçı Peter Beard’ın anısına

27 Nisan 2020

Hayatını sonuna kadar macera tutkusunu sürdüren, gerçek bir sanatçı ve fotoğrafçı Peter Beard aramızdan ayrıldı.

Onun için fotoğraf çekmek, anılarını titizlikle hazırlanmış günlüklerde koruma biçiminin doğal bir uzantısı haline geldi.

Peter Beard yaptığı her şeyde özgürlük, güzellik ve tutkunun peşinden koştu. Sanatçı, fotoğrafçı, günlükçü, doğa bilimci ve yazar Beard hayatı boyunca New York, Montauk ve Kenya'da yaşadı ve çalıştı. Afrika yaşamını ve Afrika’daki hayvanların fotoğraflarını bütünleştiren kolajları 1960'lardan beri geniş çapta gösterildi ve yayınlandı.


1938'de New York'ta doğan Peter Beard, yaz aylarını doğaya olan bağının ilk kurulduğu Tuxedo Park'ta, ona ilk kamerası Voightländer’ı alan büyükannesi ile birlikte geçirdi. Onun için fotoğraf çekmek, anılarını titizlikle hazırlanmış günlüklerde koruma biçiminin doğal bir uzantısı haline geldi. On yedi yaşında, kaşif ve Charles Darwin'in büyük torunu Quentin Keynes ile Afrika'ya hayatını değiştiren bir yolculuğa çıktı ve Zululand'ın beyaz ve siyah gergedanları da dahil olmak üzere nadir vahşi yaşamı belgeleyen bir film üzerinde çalıştı.


Beard'ın, 1975 yılında New York'taki Blum Helman Galerisi'nde açılan ilk sergisinin ardından, kariyerinde bir dönüm noktası olan sergisi New York Uluslararası Fotoğraf Merkezi'nde 1977'de açıldı. Beard’in ezberbozan işleri o zamandan beri uluslararası çapta önde gelen müze ve galerilerde yer aldı.

Peter Beard, Photographer Who Makes His Art From Nature's, Is ...

1996'da Paris'teki Centre National de la Photographie'deki retrospektif sergisi, Beard’ın bir fil tarafından ayak altına alınıp bacağından ağır yaralandığı dönemden hemen sonra açıldı. Bu, Peter Beard’ın mecara dolu ilginç yaşantısından sadece küçük bir kesit.


Peter Beard, geride bıraktığı ilham verici yaşamına sayısız seyahat ve hayranlık verici bir kariyer sığdırdı. Kariyeri boyunca Andy Warhol, Francis Bacon, Salvador Dali, Richard Lindner, Terry Southern ve Truman Capote gibi sanatçılarla yakın arkadaş oldu ve iş birliği yaptı. Sanatçı, 19 Nisan günü Montauk, New York’da hayata gözlerini yumdu.