Sanatın Otel Hali

05 Haziran 2018

Dünyayı gezmek ve keşfetmek isteyen bir sanat tutkunu, kendini galeriler ve müzeler arasında koştururken bulur genellikle. Kaldığınız otelin de sanat dokunuyor olması, seyahatinizi gerçek anlamda unutulmaz kılar.

"Jean-Michel Basquiat, Botero, Dan Colen, Andy Warhol, Keith Haring ve Damien Hirst, otelin koleksiyonundaki önemli sanatçılardan sadece birkaçı. Birbirinden önemli sanat devleri, otelin duvarlarını boydan boya kaplıyor."

Dünyanın dört farklı yerindeki, sanat koleksiyonlarını lobilerine taşıyan bu oteller, gittiğiniz şehirde deneyimlediğiniz sanat anlayışının bıraktığı hissiyatı iki katına çıkarmayı hedefliyor. Özellikle koleksiyonerlerin tercih ettiği bu lüks oteller, sanatı gerçek bir deneyimin en kilit parçası olarak sahipleniyor.

Hotel Arts, Barselona
Frank Gehry tarafından tasarlanan 56 metre uzunluğundaki kıvrımlı balık benzeri heykel, Hotel Arts'ın dış girişinde yer alıyor. Barselona kumsalına sadece 300 metre mesafede, mükemmel bir konumda yer alan otel 44 katlı, 455 odalı ve 28 süitlik bir rüya binada yer alıyor. İçinde barındırdığı çok sayıda İspanyol sanatçının eseri, Hotel Arts’ın koleksiyonundaki en nadide parçaları oluşturuyor. Belli aralarla sergiler de düzenleyen efsane otel, Picasso, Dalí başta olmak üzere, daha çağdaş dönemden Ràfols-Casamada ve Xavier Corberó gibi sanatçıların çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor.

Gramercy Park Hotel, New York
Gramcycy Park Oteli, New York'un en güzel otellerinin yer aldığı bölgelerden birinde yer alıyor. Otelin gösterişli dekorasyonundan dikkatleri üzerine çeken şeyse, müze kalitesindeki sanat koleksiyonu. Modern dönemin ustalarından Jean-Michel Basquiat, Botero, Dan Colen, Andy Warhol, Keith Haring ve Damien Hirst, otelin koleksiyonundaki önemli sanatçılardan sadece birkaçı. Manhattan'ın ortasında yer alan otel, bunca sanat işinin arasında yine de samimi bir ortamda olduğunuzu hissettiriyor.

Roma Cavalieri, Roma
Otelin koleksiyonu, sanatın her noktasına dokunarak, benzerlerinden çok farklı bir şekilde konumlandırıyor kendini. Büyük ustalarının yağlı boya tablolarından, Rudolf Nureyev'in sahne kostümlerine kadar çok geniş bir koleksiyona sahip olan Roma Cavalieri, giriş bölümünde Giambattista Tiepolo'nun 1725 yılında resmettiği üç büyük tuvalle karşılıyor misafirleri. Biraz ilerisinde ise Beauvais’ın duvar halıları karşınıza çıkıyor. Barok ve klasik dönemlerden eserlerin yoğunlukta olduğu otelin koleksiyonu, pop art için ayrılan bölümünde Andy Warhol ve Robert Indiana'nın çalışmalarını da sergiliyor.

Le Negresco, Nice
Monako'ya sadece 25 km, Matisse Müzesi, Chagall Müzesi, Modern Sanat ve Çağdaş Sanat Müzesi'ne ise birkaç dakika uzaklıkta olan Le Negresco, Nice sahil yolunun üzerinde, eski şehir merkezine yakın bir konumda yer alıyor. Ünlü Promenade des Anglais caddesinin karşısında mükemmel bir konumda bulunan otel, 1913 yılından açılmış. Saray mimarisini taşıyan görünümüyle, 96 odası ve 21 suiti ile Negresco, 6.000 ‘den fazla sanat eserine ve beş yüzyıllık dönem mobilyalarına ev sahipliği yapıyor. 18’inci yüzyıldan kalma bir atlıkarıncanın içerisine inşa edilmiş La Rotonde Brasserie isimli Michelin yıldızlı bir şefe sahip restoranı da, ziyaretçilerine özel dinletiler eşliğinde büyüleyici bir atmosfer sunuyor.