Sanatın Tadı: The Donum Estate

12 Kasım 2018

Allan Warburg yemyeşil araziye ve bağlara aşık olup, bir California arazisi satın aldı. Şimdi bu alanı, bir diğer aşkı olan sanatla bir araya getiriyor.

"Şimdi sergide olan koleksiyon, çok sayıda yüksek profilli isim içeriyor ancak Warburg sonuçta bu koleksiyonunun onun kişisel zevkini de yansıttığın belirtiyor."

Allan Warburg’ü 2011 yılında Donum Estate'e götüren pinot noir'a olan tutkusuydu. Danimarkalı kolektör, birkaç yıl önce bölgedeki ilk şarabını yudumladıktan sonra görülmemiş bağ manzarasıyla aşka düştü. Daha sonra Kaliforniya Sonoma'daki çarpıcı mülkiyeti gördüğünde yükselen hisler, Warburg'un diğer tutkularından biri olan çağdaş sanat biriktirmeyi hatırlattı.
Louise Bourgeois, Crouching Spider (2003). Fotoğraf: Robert Berg. Donum Heykel Koleksiyonu

Çin'in en büyük giyim şirketlerinden biri olan Bestseller'in kurucusu ve sahibi olan Warburg’ün, sanat ve şarap sevgisinin evliliğinden doğan Donum Estate, kısa bir süre içinde küresel çağdaş sanat yıldızlarına ait olan düzinelerce büyük eseri ve alana özgü işleri içeren bir açık hava heykel parkına dönüştü. Bu büyüleyici açık alanda, Ai Weiwei, Keith Haring, Louise Bourgeois, Zhan Wang, Yue Minjun, Jaume Plensa, Yayoi Kusama, Subodh Gupta ve Danh Vo'nun çalışmalarını sergileniyor şimdi, 150 yıllık zeytin ağaçlarının, arı kovanlarının ve üzüm bağlarının arasında.
Keith Haring, King and Queen (1987). Fotoğraf: Gregory Gorman. Donum Heykel Koleksiyonu

Warburg, eşi Mei ile yılın büyük bölümünü Hong Kong'da geçiriyor. 90'lı yılların başından beri sanat sahnesinin gerçekten patladığı Pekin'de yaşayan iş adamı, birçok sanatçıyı aslında hiç tanımadan, işlerini satın almaya başlıyor. Yıllar geçtikçe hem koleksiyonları, hem de Zeng Fanzhi, Wang Guangyi, Zhan Wang ve Ling Jian gibi sanatçılarla olan arkadaşlıkları da gelişiyor.
Donum Wine etiketi, Ai Weiwei. Sanatçı ve Donum Heykel Koleksiyonu'nun izniyle.

20 yıldan uzun bir süre sonra Warbug, son koleksiyonunun farklı kriterlerle birleştirildiğini söylüyor. “Bu, Donum'un DNA'sına uyan, aynı kalitede olan, özel bir duygu veren bir şey olmalıydı” diyor. Ancak çeşitlilik de onun için çok önemli, “Danimarkalıyım ve 29 yıldır Çin'de yaşıyorum, eşim Çinli ve Avustralya'da uzun yıllar yaşadı. Ve seyahat etmeyi seviyoruz, bu yüzden tüm bu farklı kültürleri temsil etmek istedik. Bunun küresel bir koleksiyon olması bizim için önemliydi.”
Pascale Marthine Tayou, Mikado Tree ( 2010) Fotoğraf: Robert Berg. Donum Heykel Koleksiyonu

Şimdi sergide olan koleksiyon, çok sayıda yüksek profilli isim içeriyor ancak Warburg sonuçta bu koleksiyonunun onun kişisel zevkini de yansıttığın belirtiyor, “Bu profesyonel veya küratörlü bir koleksiyon değil. Hissettiğimiz anda satın aldığımız ve doğru olduğunu düşündüğümüz işleri topluyoruz.”
Marc Quinn, Held by Desire (The Dimensions of Freedom) ( 2017–18 ). Fotoğraf: Robert Berg. Donum Heykel Koleksiyonu

Bu yılın sonunda Donum koleksiyonu, Tracey Emin, Lynda Benglis, Elmgreen & Dragset, Ghada Amer, Sopheap Pich, Pascale Marthine Tayou, Jeppe Hein, Wim Delvoye tarafından yaratılan heykeller ve enstalasyonlar da dahil olmak üzere yaklaşık 40 eserden oluşuyor olacak.

Ana görsel: 
Zhan Wang, Artificial Rock No126 ( 2007-13), Fotoğraf: Robert Berg. Donum Heykel Koleksiyonu