Sanatta aşk teması

14 Şubat 2021

Sevgililer Günü'nü kutlarken, en sevdiğimiz sanatçıların eserleri aracılığıyla sevginin formlarını yeniden hayal ediyoruz. Belki Peggy Guggenheim bunu en iyi şekilde özetliyor: "Her şey sanat ve aşktan ibarettir."

"Her şey sanat ve aşktan ibarettir." -Peggy Guggenheim


Frida Kahlo, Frida and Diego Rivera, 1931.

Frida Kahlo ve Diego Rivera'nın evlenmesinden iki yıl sonra yaratılan bu portre, ünlü çiftin düğün portresi olarak kabul ediliyor.Wolfgang Tillmans, I don’t want to get over you, 2000.

Romantik tonları ve zarif formlarıyla Tillmans’ın çalışması bir tür aşk şarkısını anımsatıyor.Constantin Brancusi, The Kiss, 1907-1908.

Doğrudan taşa oyulmuş bu heykel, sevgi dolu bir kucaklamayı tasvir ediyor.Gustav Klimt, The Kiss (Lovers), 1907-1908.

Altın detayların ve geometrik formların öne çıktığı Klimt'in ikonik eseri, kır çiçekleri arasında diz çökmüş, birbine sarılan bir çifti tasvir ediyor.Pablo Picasso, Les Amoureux, 1923.

Genç bir çifti portreleyen Les Amoureux, Picasso'nun klasik döneminde önemli bir yere sahip.René Magritte, The Lovers, 1928.

Hayal kırıklığına uğramış duygular, René Magritte'in çalışmasında ortak bir tema olarak karşımıza çıkar. Sanatçının belki de en çok tanınan eseri The Lovers'da resmedilen kumaş, iki sevgili arasına bir engel koyarak tutku eyleminin yalnızlık ve hayal kırıklığına dönüşümünü simgeliyor.