Santorini’nin ilk vegan butik oteli açıldı

12 Ekim 2021

Vegan yaşam ve sürdürülebilirliğin yeni adresi Yunan adalarının en popülerlerinden olan Santorini’de konumlanan MOD.

İlk defa 1970’lerin sonunda kapılarını ziyaretçilerine açan MOD, uzun yıllar kapalı olduktan sonra yeni bir anlayışla Santorini’de konuklarını ağırlamaya başladı. Ailenin ikinci nesil otel işletmecisi Argiris Fousteris ve partneri Christina Boutrou tarafından restore edilen MOD bundan böyle sadece yetişkinleri kabul eden vegan bir butik otel olarak hizmet verecek. 


İlk etap restorasyonu biten otel şu anda sadece dört süiti ile hizmet veriyor. Otelin diğer iki katındaki restorasyonların ardından ise tam 12 süit odası ile konuklarını tam kapasite ağırlamaya başlayacak. Her biri özel olarak tasarlanmış süitlerin hepsi özel balkonları ile masmavi Ege Denizi’ne açılıyor. Halihazırda hizmet veren süitlerin ikisinde ise jakuzili özel dış mekanlar bulunuyor. 

Otelin vegan felsefesi mobilyalarda da kendini gösteriyor. Süitlerin her birinde lüks fakat sürdürülebilir malzemeler seçilerek karbon ayak izi olabildiğince az tutulmaya çalışılmış. Yataklar doğal Hindistan cevizi lifleri, yatak örtüleri ise 100% pamuktan elde edilmiş. 


MOD’un mutfağı da beklenildiği gibi tamamen vegan. Ziyaret eden her konuk mutfaktan çıkan lezzetli vegan kahvaltılıklar ile güne başlıyor. Kahvaltı menüsünde bulunan nohut omletinden ev yapımı ekmek, vegan pankek ve smothie’lere kadar birçok farklı tat her gün konukların odalarında servis ediliyor. 


Tamamen vegan bir otel açmak Fousteris ve Boutrou için düşünüldüğü kadar da kolay olmamış. 2019 yılında aile otelini restore etmeye kadar veren Fousteris, aile mirasına sahip çıkarken sürdürebilir bir yol izlemek istemiş. Vegan olan partneri Boutrou ile kafa kafaya veren Santorinili adada vegan seçeneklerin az olması sebebiyle oteli tamamen değiştirmeye karar vermiş. Ailesinin tüm itiraflarına rağmen fikrinden vazgeçmeyen Fousteris pandemi önemlerinin azalmasıyla adayı ziyaret edecek konuklarını bekliyor.