Santos-Dumont Ruhu ve Cartier

17 Mayıs 2018

Tasarım harikası Certier, 100 yıldan beri ilhamını başka bir tasarım dehasından alıyor, Alberto Santos-Dumont.

"Bu, tarihteki ilk pilot saati ve ardından gelecek erkek kol saatlerine örnek olacak ilk modern kol saatiydi. Kemer benzeri bir kayış ile kola takılabiliyordu. Böylece kolaylıkla her an saatin kaç olduğuna bakabilme imkanı sağlıyordu. Cartier’in bu yenilikçi tasarımı ile hantal ve kullanışsız cep saatleri sadece bir süs unsuru olarak hayatlarına devam edebilecekti."

Modern havacılığın öncüsü Santos-Dumont, hava gemisinden helikoptere ve ilk modern uçaklara kadar yirmi iki uçak tasarladı, getirdiği yenilikler ise hala tüm havacılık dünyasına yol gösteriyor. Dumont’un döneminde kullanılmakta olan cep saatleri ise ne onun yenilikçi ruhuna ne de uçarken kullanmaya uygundu. Uçuş esnasında cepten saat çıkartmaya çalışmak oldukça zordu ve tehlikeli sonuçlar doğurabilirdi.

Görseller, Cartier'in izniyle.

Tüm bunların farkında olan çağının ilerisindeki bir başka isim Louis Cartier ise ilhamını bu yaratıcı arkadaşından alarak ilk Santos-Dumont saatini üreterek Alberto Santos-Dumont’un kullanımına sundu. İşte bu, tarihteki ilk pilot saati ve ardından gelecek erkek kol saatlerine örnek olacak ilk modern kol saatiydi. Kemer benzeri bir kayış ile kola takılabiliyordu. Böylece kolaylıkla her an saatin kaç olduğuna bakabilme imkanı sağlıyordu. Cartier’in bu yenilikçi tasarımı ile hantal ve kullanışsız cep saatleri sadece bir süs unsuru olarak hayatlarına devam edebilecekti.

Görseller, Eric Sauvage. Cartier'in izniyle.

O zamandan beri çağının yenilikçi ve değişken ruhunu yakalamayı hiçbir zaman bırakmayan marka, şimdi bizi yeni Santos-Dumont saati ile tanıştırıyor. Bu yeni model ile de her zaman öncelikli olan kullanım kolaylığı, konfor, perfomans ve dayanıklılık en üst düzeye taşınmış oluyor.

Saatin çelik, altın, timsah derisi gibi seçenekler sunan kayışları QuickSwitch teknolojisi ile kolayca tek harekette değişebilmekte ve SmartLink teknolojisi ile kendiliğinden en yakın bağlantı noktasına ayarlanabilmekte. 10 bar’a (100 metre) kadar su geçirmeyen model nem, sıcaklık, basınç, darbe ve hız değişikliklerine dayanıklı.


Görüntüsündeki parizyen şıklık ise her zaman olduğu gibi korunmuş. Değiştirilebilir geniş malzeme ve renk seçimine göre her etkinlik ve kombinasyonla kullanılabilecek Santos-Dumont’un modern yaşamın hareketine uyum sağlama konusunda hala çağının ilerisinde olduğunu söyleyebiliriz.

Bu devrim getiren tasarım, ödüllü yönetmen Seb Edwards’ın yönettiği ve Jake Gyllenhaal’un rol aldığı 60 saniyelik film ile taçlandırılıyor. Pilot Alberto Santos-Dumont’a bir saygı duruşu olarak nitelendirebileceğimiz bu film, Dumont'un maceraperest ruhunu yansıtıyor. “Bu macera dolu öyküyü Cartier’in gözlerinden, mümkün olan en yakın biçimde anlatmak için Fellini tarzı bir fantezi dünyası yaratmak istedim.” diyen yönetmen Edwards, Santos-Dumont’un rüyalarının neye benzediğini bize göstermeye çalışıyor.