Sarah Lucas Amerika’da

22 Ekim 2018

New Museum, İngiliz sanatçı Sarah Lucas'ın Amerika’da ilk kez sergilenecek eserlerine ev sahipliği yapıyor.

"Son 30 yılda Lucas'ın çalışmaları İngiltere’de neredeyse herkes tarafından ana akım olarak görülmesine rağmen, New Museum’daki sergisi Amerika’da yer alan ilk retrospektifi."

Otuz yıllık sanat kariyerinde, Sarah Lucas, cinsiyetçilik, cinsellik ve kimlik kavramlarını kendine özgü ve provokatif tarzıyla işledi. 1980'lerin sonlarından bu yana sigara, sebze ve çorap gibi aklınıza gelebilecek her türlü günlük malzeme ve buluntu nesneyi, sosyal normlara cesurca meydan okuyan eserlere dönüştürdü. İnsan vücudu ve antropomorfik formlar, Lucas'ın eserlerinde, çoğunlukla erotik, esprili, parçalanmış veya yeniden inşa edilmiş olarak arzuların fantastik anatomileri haline dönüştü.

Sarah Lucas, Self-portrait with Fried Eggs, 1996.

1980'lerin sonunda Londra'da ortaya çıkan Young British Artists (YBAs) grubunun bir üyesi olarak ilk eserlerini veren Lucas, günümüz İngiltere'sinin en etkili sanatçılarından biri, fakat son 30 yılda Lucas'ın çalışmaları İngiltere’de neredeyse herkes tarafından ana akım olarak görülmesine rağmen, New Museum’daki sergisi Amerika’da yer alan ilk retrospektifi. New Museum’un üç ana katına yayılan bu sergi, fotoğraf, heykel ve enstalasyonlardan oluşan 150'den fazla eseri bir araya getirerek sanatçının çalışmalarının toplumsal cinsiyet ve iktidarla ilgili önemli tartışmalarla, gündelik nesnelerin dönüşümleri ile tanıdık ile garip arasındaki gerilimden nasıl etkilendiğini ortaya koyuyor.

Au Naturel, 1994 © Sarah Lucas. Sadie Coles HQ'nun izniyle.

Sarah Lucas: Au Naturel’ sergisi, Lucas'ın kariyeri boyunca ürettiği portrelerin yanı sıra sergi, NUDS (2009 - devam etmekte), Penetralia serisini (2008 - devam etmekte), Freud Müzesi (2000) ve Venedik Bienali'nin İngiliz Pavyonu'nda (2015) sergilenen enstalasyonları ve Lucas'ın önemli biyomorfik heykellerini içeriyor. Alışılmış cinsel ve sosyal normatif kodları karmaşıklaştıran bu çalışmaların hiçbiri, daha önce ABD'de gösterilmemişti. Sanatçı ayrıca, This Jaguar’s Going to Heaven (2018) ve VOX POP DORIS (2018) dahil olmak üzere, bu sergi için yeni heykeller üzerinde çalıştı.

İster bilinçli ister olsun olmasın, Lucas'ın stili, sürrealist geleneği, cinsellik, Britanya mizahı ve yeni bir feminist duyarlılıkla birleştirdi ve 90'ların Birleşik Krallık sanat sahnesine damga vurdu.

Bunny Gets Snookered #8, 1997. © Sarah Lucas. Sadie Coles HQ'nun izniyle.

Sergiye, New Museum ve Phaidon Press tarafından basılan, Massimiliano Gioni tarafından yönetilen Sarah Lucas ile Whitney Chadwick, Anne Ellegood, Angus Fairhurst, Quinn Latimer, Maggie Nelson, Linda Nochlin, Margot Norton ve Anne Wagner'in katkılarıyla yapılan bir röportajı içeren tam resimli bir katalog eşlik edecek.

18 Ocak’a kadar New Museum’da yer alacak sergi, Haziran 2019’dan itibaren Los Angeles’taki Hammer Museum’a konuk olacak.