Sardinya Adası’ndaki Stefania Stera imzalı Villa La Grintosa

04 Mart 2021

İtalyan mimar Stefania Stera'nın, Costa Smeralda'nın manzarasına organik şekilde entegre ederek tasarladığı Villa la Grintosa hareketli ve sınırları kabul etmeyen bir ruha sahip.

Costa Smeralda, İtalya’nın kuzeyinde bulunan Sardinya’da bir tatil beldesi — Parisli mimar ve Stera Architectures’ın kurucusu Stefania Stera, bu bölgede büyümüş ve Prens Karim Aga Khan ve bir grup yatırımcının bölgenin Porto Cervo tatil beldesini şekillendirmeye başladıkları 1960’ların başında kayalara tırmandığından bahsediyor.Villanın mimarı Stera, lüks oteller Romazzino ve Cala di Volpe’nin şantiyelerinde deneyim edinme şansına sahip oldu ve bölgede ünlü Casa Bunker’ın nasıl inşa edildiğine tanık oldu. 1967’de İtalyan mimar Cini Boeri tarafından tasarlanan brütalist Casa Bunker, o zamanlar oldukça tartışmaya sebep olmuştu, ancak aynı zamanda bölgenin alışılmadık ve çarpıcı mimarisini de müjdeliyordu.


Mülk sahipleri Stera’ya istisnai bir özgürlük tanıdılar ve sadece evin alışılmadık olmasını ve çok sayıda açık alan sağlamasını talep ettiler; La Grintosa, bu iki cephede de bunu sağlıyor. Her açıdan tamamen farklı göründüğü için herhangi bir tanıma meydan okuyan yapı, görenleri her fırsatta şaşırtıcı bir şekil, beklenmedik bir malzeme, alışılmadık bir renk ve çarpıcı manzaralarla karşılaştırıyor. Sürprizlerle dolu yapının inşa sürecinin tamamlanmasının üç yıldan fazla sürmesi şaşırtıcı değil.